Wirtualna rzeczywistość pojawiła się na rynku już w latach 90. XX wieku, ale to właśnie współcześnie jest ona najmocniej rozwijana oraz wykorzystywana. Jednym z najpopularniejszych urządzeń, które wykorzystują tę właśnie technologię są gogle VR. Dzięki nim można przenieść się w świat swojego ulubionego filmu czy gry. Warto nieco bliżej przyjrzeć się zasadom ich działania oraz temu, jak są one skonstruowane.

Jak zbudowane są gogle VR?

Do tego, aby gogle wirtualnej rzeczywistości mogły poprawnie funkcjonować niezbędnych jest kilka elementów, które muszą się w nich znaleźć. Jednym z nich jest urządzenie, które umożliwia generowanie obrazu. Najczęściej jest to smartfon, tablet, PC, konsola lub laptop. Kolejnym niezbędnym elementem jest podzielony na pół, który dzięki optycznym soczewkom umożliwia użytkownikowi poprawne widzenie obrazu. Bardzo istotne są również różnego rodzaju czujniki, czyli głównie żyroskopy i akceleratory. Automatycznie wykrywają one zmianę obrazu, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie obrazu 3D, który daje użytkownikom możliwość przeniesienia się w fascynujący świat wirtualnej rzeczywistości.

Gogle wirtualnej rzeczywistości- jaka jest zasada ich działania?

Gogle VR swoim wyglądem przypominają zazwyczaj gogle narciarskie. Nakłada się je na oczy. W przypadku modeli przeznaczonych do używania razem z konsolą czy komputerem są one zintegrowane z urządzeniem. Gogle nadające się do użytkowania ze smartfonem wymagają włożenia telefonu do specjalnej komory do tego przeznaczonej. Wyświetlana na dwóch ekranach treść jest identyczna, ale nieco przesunięta względem siebie. Dodatkowo przechodzi ona także przez soczewki, które oszukują nieco mózg dając wrażenie, że wyświetlany obraz jest trójwymiarowy. Szereg czujników sprawia z kolei, że użytkownik poprzez poruszanie głową czy przemieszczanie się porusza się także po wirtualnej rzeczywistości. Nowoczesne modele gogli posiadają dodatkowo specjalne kontrolery.

Do czego można wykorzystywać gogle VR?

Gogle wirtualnej rzeczywistości wykorzystywane są głównie do celów rozrywkowych. Z ich pomocą można bowiem grać w gry przeznaczone na PC, laptopa czy konsolę. Na rynku znaleźć można wiele gier, które nieustannie rozwijane są właśnie pod kątem wirtualnej rzeczywistości. Korzystanie z gogli umożliwia wcielenie się w ulubionego bohatera oraz uczestniczyć w całej rozgrywce. Urządzenie to można wykorzystać także do oglądania filmów, dzięki którym można odnieść wrażenie, że ogląda się je w kinie. Bardzo często służą one także do zwiedzania ciekawych, a zarazem trudno dostępnych miejsc. Umożliwiają to filmy 360 stopni, dzięki którym można rozejrzeć się po okolicy.

Technologia wirtualnej rzeczywistości nieustannie się rozwija, dzięki czemu ma ona coraz szersze zastosowanie. Obecnie służy już nie tylko do celów rozrywkowych, ale także do prowadzenia rozmów czy zdecydowanie bardziej komfortowego korzystania z PC. Dzięki goglom VR można zarówno wcielić się w swojego ulubionego bohater gry lub zdobyć nowe umiejętności dzięki symulacjom umożliwiającym przeprowadzanie różnego rodzaju szkoleń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj