Kolory odrywają znaczącą rolę w naszym życiu. Wpływają na samopoczucie, ocenę innych ludzi i środowiska, w którym się znajdujemy, a także mają głęboką symbolikę. Narzędziem, które umożliwia efektywną pracę z różnorodnymi odcieniami, jest koło barw. Sprawdź, czym jest, do czego służy i jak możesz je wykorzystać na swoją korzyść.

Co to jest koło barw?

Koło barw to model, który został stworzony, aby ułatwić wyjaśnianie powstawania i mieszania się kolorów. Jest swego rodzaju schematem wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia. Wokół jego środka wyrysowano widmo ciągłe światła białego, które przebiega zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jednocześnie barwa fioletowa płynnie przechodzi w czerwoną, dzięki czemu następujące po sobie odcienie tworzą zamknięte koło.

Schematy na kole barw – o czym nam mówią?

Zamknięte koło barw pomaga nam dostrzec pewne schematy, które ułatwiają pracę na kolorach. Należą do nich m.in.:

  • barwy podstawowe – jest to żółty, czerwony i niebieski kolor, za pomocą których tworzy się barwy pochodne; niektórzy do tego grona włączają także zieleń;
  • barwy analogiczne – są to kolory, które na kole barw położone obok siebie; sięga się po nie zazwyczaj wtedy, kiedy chce się stworzyć spójną, niezbyt kontrastującą stylistykę, np. w aranżacji wnętrzarskiej;
  • barwy dopełniające – są to kolory, które leżą naprzeciw siebie na kole barw; cechuje je bardzo duży kontrast, dlatego często wykorzystuje się je w designie stron internetowych; używając ich, należy jednak być czujnym, ponieważ ich niewłaściwe wykorzystanie może sprawić, że projekt będzie przytłaczający;
  • barwy monochromatyczne – są to kolory, które zostały ułożone na promieniu koła barw wzdłuż środka; im bliżej krawędzi, tym są one ciemniejsze; wyróżnia je wyjątkowa spójność;
  • ciepłe i zimne kolory – na kole barw można je oddzielić średnicą, gdzie po jednej stronie będą ciepłe kolory, a po drugiej zimne; do tych pierwszych należą fiolet, róż, czerwień, pomarańcz oraz żółć, natomiast do zimnych – zieleń, niebieski i granat.

Do czego służy koło barw?

Koło barw wykorzystywane jest w wielu różnorodnych branżach, gdzie kolory odgrywają duże znaczenie. Używa się go do projektowania wnętrz. Dzięki temu można stworzyć przytulną przestrzeń, stosując odcienie monochromatyczne i analogiczne lub zaaranżować oryginalne, rzucające się w oczy wnętrze za pomocą barw dopełniających.

Schematy zawarte na kole mają także ogromne znaczenie w branży beauty. Wykorzystuje się je chociażby do doboru odpowiedniego odcienia włosów. Ostatnio dużą popularnością cieszy się analiza kolorystyczna. Jest to wieloetapowe badanie, którego celem jest dobór odpowiednich barw, które będą podkreślać naturalną urodę człowieka. Bierze się pod uwagę ubiór, kolor włosów czy odcień oprawek okularów. W przypadku kobiet zwraca się także uwagę na makijaż oraz manicure.

Mówiąc o kole barw, nie można także zapomnieć o digitalu. Tego narzędzia używa się do tworzenia stron internetowych, komponowania grafik czy tworzenia przyjaznych dla oka prezentacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj