Imponujące położenie na zboczu, na które składają się gorące źródła i tarasy trawertynowe, oszałamiające zjawisko naturalne Pamukkale jest wykorzystywane jako uzdrowisko od tysięcy lat. Położony w południowo-zachodniej Turcji, w Europie, nazwa przekłada się na „Zamek Bawełniany„.

Historia Pamukkale

Położone w prowincji Denizli w tureckim regionie Morza Egejskiego, Pamukkale leży w dolinie rzeki Menderes. To właśnie przesunięcie uskoku w tej dolinie spowodowało wznoszenie się gorących źródeł. Poddanie płyt tektonicznych miało miejsce około 400.000 lat temu i od tamtej pory tworzą się tarasy trawertynowe.

Siedemnaście bogatych w wapń źródeł termalnych kaskadowo rozciąga się nad zboczem, a woda pozostawia osady minerałów węglanowych tworzących tarasy trawertynowe. Trawertyn jest rodzajem wapienia powstającego w wyniku gwałtownego wytrącania się złóż mineralnych. Tarasy trawertynowe w Pamukkale są czysto białe i jako takie wyglądają prawie tak, jakby były wykonane z śniegu i lodu na odległość.

Osiedlenie Pamukkale

Na początku II w. p.n.e. na szczycie wzgórza założono miasto, a źródła termalne zyskały sławę dzięki swoim właściwościom leczniczym. Powstało wiele świątyń, dzięki którym miasto stało się znane jako Hierapolis, co przekłada się na „święte miasto”. Ciężkie trzęsienia ziemi zniszczyły miasto w 133 roku p.n.e., oraz ponownie w 60 roku n.e. Po tej ostatniej Hierapolis został przebudowany przez Rzymian. Kolejne trzęsienie ziemi na początku VII wieku spowodowało znaczne szkody, ale miasto zostało opuszczone na stałe dopiero po trzęsieniu ziemi w 1354 roku. Do dziś zachowały się przede wszystkim ruiny rzymskiego miasta.

Zbiory turystyczne

Prace wykopaliskowe podjęto w 1887 r., a dokładniej od 1957 r. W latach 60-tych nad starożytnymi ruinami miasta wzniesiono hotele, a nad tarasami zbudowano podstawową drogę dojazdową. Hotele osuszały wody termalne w celu wypełnienia basenów i wyrzucały ścieki na tarasy, zabarwiając je na brązowo. Dodatkowe szkody spowodowali motocykliści jadący na stokach oraz osoby noszące buty i używające produktów mydlanych podczas kąpieli w basenach.

Kiedy w 1988 roku Pamukkale i Hierapolis zostały wspólnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, hotele i droga dojazdowa zostały rozebrane, ponieważ spowodowały znaczne szkody na tym terenie. Konieczne było zbudowanie sztucznych basenów, aby ukryć zniszczenia spowodowane przez drogę. Dziś Pamukkale jest jednym z najbardziej popularnych zabytków w Turcji i jest odwiedzany przez miliony turystów każdego roku.

Wizyta w Pamukkale

Aby chronić tarasy, zwiedzający muszą przechodzić przez nie boso, ale to w rzeczywistości zmniejsza prawdopodobieństwo poślizgu, a więc nie jest czymś złym. Podczas zwiedzania należy przestrzegać zasad, ponieważ kąpiel jest dozwolona tylko w niektórych mniejszych basenach, co również ma na celu zachowanie miejsca zwiedzania. Gorące źródła mają temperaturę od 35° do 100° C, a dla zwiedzających dostępne baseny i kanały są przyjemnie ciepłe i orzeźwiające na gołych stopach.

Pamukkale może stać się bardzo zajęte w szczycie sezonu, więc jeśli odwiedzając między czerwcem a sierpniem spodziewaj się dużej liczby turystów w ciągu dnia. Tłumów można w dużej mierze uniknąć odwiedzając je później po południu, a dzięki temu można również uniknąć upałów na odsłoniętym zboczu.

Czysto białe tarasy trawertynowe z basenami z turkusową wodą są spektakularnym widokiem. Piękno nie ogranicza się do samego miejsca, jednak z tarasów roztacza się niesamowity widok na panoramę. Ten cud natury jest nie tylko niezwykły, ale i niewiarygodnie piękny, i jako taki, Pamukkale jest obowiązkowym miejscem dla turystów odwiedzających Turcję.

Zabawne fakty o Pamukkale

Pamukkale ma ponad 100 metrów wysokości i jest widoczne z miasta Denizli, które znajduje się na równinach rzeki Menderes, około 20 kilometrów od hotelu.

Wiosną w basenach można znaleźć kijanki. Fascynujące do oglądania, wyglądają one uderzająco w bieli trawertynu, a w czystych wodach ich każdy ruch jest wyraźnie widoczny.

Brama Plutona, znana również jako „Ploutonion”, jest jaskinią niedaleko Hierapolis, która powstała dzięki temu samemu ruchowi tektonicznemu, który umożliwił powstanie gorących źródeł Pamukkale. Jaskinia jest wypełniona toksycznym dwutlenkiem węgla i była uważana za przejście do podziemi. W starożytności, rytualne ofiary zwierzęce były powszechne i kapłani wchodzili do jaskini i przetrwali poprzez potajemne znalezienie obszarów tlenu, aby zademonstrować, że mają boską ochronę.

Pamukkale – Jak się tam dostać?

Większość środków transportu publicznego, takich jak transport lotniczy, kolejowy i autobusowy, zawiezie Cię do pobliskiego miasta Denizli, a stamtąd dostępny jest minibus do Pamukkale, który kosztuje około 10 zł na osobę. Jest to tańszy rodzaj minibusu, który odjeżdża z dworca autobusowego Denizli i będzie obciążał tylko 7 zł na osobę.

Jadąc do Pamukkale należy kierować się głównymi drogami w kierunku Denizli. Po dotarciu do Buldan, jeśli pochodzą z północy, Sarayköy, jeśli podróżuje od zachodu, lub Karşıyaka od wschodu lub południa, szukaj mniejszych dróg prowadzących do Pamukkale. Są one bardzo malownicze i wietrzne przez pola uprawne i urokliwe wioski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj