Mimo iż czytelnictwo w naszym kraju nie stoi na wysokim poziomie, regularnie zwiększa się liczba osób sięgających po książki. Co ciekawe, mimo rozwoju technologicznego i pojawienia się na rynku nowych form wydawania książek, nadal największą popularnością cieszą się te papierowe. Coraz częściej kupujemy nie tylko nowości, ale także klasyki literatury. Wzrasta także sprzedaż ebooków oraz audiobooków, nadal dużą popularnością cieszą się komiksy. Co ciekawego znajduje się w Waszych domowych biblioteczkach?

Najpopularniejsze gatunki książek

Najchętniej od lat sięgamy po literaturę sensacyjną i kryminalną – do fascynacji tymi dwoma gatunkami przyznaje się jedna czwarta czytelników. Wśród kobiet można znaleźć sporo wielbicielek romansów, zarówno osadzonych w różnych epokach historycznych, jak i we współczesnym świecie. Dużą grupę fanów mają książki fantastyczne – fantasy, hard s-f czy horror wciąż fascynuje i przyciąga nowych czytelników. Ale sięgamy nie tylko po beletrystykę – książki historyczne i biografie zajmują sporo miejsca w większości domowych biblioteczek. Rośnie popularność wszelkiej maści poradników – zarówno książek kucharskich, prezentujących przepisy na pyszne potrawy z całego świata, jak i informacji o nowoczesnych technologiach oraz – popularnych ostatnio – kryptowalutach. Książki papierowe nadal są bardzo popularne i chętnie po nie sięgamy, mimo pojawienia się innych form ich wydawania.

Komiksy

Komiksy, czyli historyjki obrazkowe wciąż cieszą się olbrzymią popularnością wśród czytelników. Graficzna forma przekazu nadaje się między innymi do wzbudzenia zainteresowania wśród najmłodszych czytelników słowem pisanym, jest również świetnym rozwiązaniem dla ludzi uczących się języków obcych. Komiksy są także doskonałym zabijaczem czasu – czyta się je szybko, a graficzna treść pobudza wyobraźnię, zabierając czytelnika w wykreowany przez autora świat. Każdy z twórców ma swój niepowtarzalny styl zarówno rysowania, jak i tworzenia ciekawych historii, dlatego tak chętnie pozwalamy się porwać jego opowieściom. Komiksy mogą być również dobrym poradnikiem, zwłaszcza dla małych dzieci, które naocznie przekonują się, że można uczyć się poprzez zabawę.

Ebooki

Ebooki, czyli książki w wersji elektronicznej, nadal traktowane są przez czytelników nieco po macoszemu, jednak coraz więcej osób przekonuje się do ich zalet. Rozwój technologii spowodował, iż do ich czytania nie trzeba już specjalnego czytnika – wystarczy tablet albo smartfon, który przecież każdy ma pod ręką. Również szybkość dotarcia do czytelnika jest bardzo istotna – wystarczy wybrać interesującą nas ofertę na Allegro, wykonać przelew i już po chwili stać się posiadaczem wybranego ebooka. Zaletą tego typu formy książki jest również fakt, iż całą naszą biblioteczkę możemy zmieścić na karcie pamięci, nawet jeśli liczy ona kilkaset pozycji. Ciekawą opcją, niedostępną w klasycznych, papierowych książkach, jest możliwość szybkiego wyszukania konkretnego fragmentu tekstu – wystarczy jedynie odpowiednia kombinacja klawiszy i gotowe!

Audiobooki

Audiobooki, czyli książki do czytania, to nie lada  atrakcja dla miłośników literatury. Umożliwiają zapoznanie się z treścią książki podczas wykonywania innych czynności, co jest bardzo przydatne na przykład podczas prowadzenia samochodu po długiej trasie. Audiobooki pozwalają także na czytanie, a raczej słuchanie, wieczorem, leżąc w łóżku przy zgaszonym świetle. Nie trzeba martwić się o przewracanie stron – wystarczy nacisnąć guzik odtwarzania, aby cieszyć się z lektury kolejnej powieści. Wiemy również od początku, ile czasu zajmie nam zapoznanie się z treścią – możemy dzięki temu zaplanować z wyprzedzeniem lekturę kolejnych pozycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj