W każdym budynku znajdziemy gniazda elektryczne i dostęp do światła. Wielu osobom wydaje się oczywiste, że mogą zaświecić żarówkę, włączyć telewizor, czy schować jedzenie do sprawnej lodówki. Jednak nie zawsze możemy skorzystać z urządzeń elektrycznych. Instalację trzeba regularnie sprawdzać. Wyjaśniamy, dlaczego i jak wykonywać pomiary elektryczne w praktyce.

Wykonywanie pomiarów instalacji elektrycznej – znaczenie

Regularne pomiary instalacji elektrycznej są istotne, nawet jeśli nie widzimy nieprawidłowości. Problem może być długo niezauważalny, a potem gwałtownie się ujawnić. Jeśli będziemy na bieżąco monitorować jej stan, instalacja będzie w pełni bezpieczna. Usterka grozi bowiem nie tylko uszkodzeniem sprzętów podłączonych do gniazd elektrycznych, ale też porażeniem człowieka prądem. Mogą też pojawić się straty energii, które podniosą wysokość rachunku.

Kolejny powód do kontroli daje prawo budowlane, które nakazuje sprawdzenie, w jakim stanie jest instalacja elektryczna przynajmniej co 5 lat.

Kto może wykonać pomiar instalacji elektrycznej?

Żeby móc wykonywać w praktyce pomiary elektryczne trzeba mieć odpowiednie dokumenty potwierdzające umiejętności i wiedzę. Zdobyć je można podczas szkolenia zakończonego otrzymaniem uprawnień SEP G1 E oraz G1 (E+D). Są one pozwoleniem nie tylko do sprawdzania instalacji elektrycznych, ale też sporządzania protokołów, sprawozdań i analizy danych.

Szkolenie uczy nie tylko odczytywać parametry sieci. Kursanci dowiadują się, jak bezpiecznie sprawdzić odczyty i naprawiać wiele rodzajów usterek.

Jak wyglądają pomiary elektryczne w praktyce?

Działania z zakresu pomiarów elektrycznych to nie tylko kontrola przepływu prądu. Podstawowa diagnostyka jakości zasilania, która pozwoli uniknąć awarii sprzętów, obejmuje:

  • pomiar rezystancji uziemień,
  • pomiary rezystancji izolacji,
  • pomiar impedancji pętli zwarcia,
  • kontrolę poziomu rezystywności gruntu.

Zanim zabierzemy się do pomiaru, trzeba przygotować wszystkie przyrządy i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Bardzo ważna jest izolacja elementów czynnych. Chroni ona przed dotykiem bezpośrednim, który grozi porażeniem prądem. Należy też sprawdzać czystość i stan kabli. Przerwanie przewodu spowoduje trudności z dostępem do prądu.

Po dokonaniu pomiarów instalacji elektrycznej konieczne jest sporządzenie dokumentacji, a następnie analiza parametrów sieci. Protokoły z wykresami pozwolą każdemu, kto ma odpowiednią wiedzę, ocenić stan naszej instalacji.

Kurs pomiarów elektrycznych

Żeby zapisy wykonanych pomiarów były uznane przez prawo budowlane, muszą zostać podpisane przez osobę uprawnioną. Nie wystarczy wiedza. Trzeba mieć ukończone szkolenie. Na zajęciach https://kursy-zawodowe24.pl/pomiary-elektryczne-w-praktyce/ można zdobyć nowe kwalifikacje, nauczyć się nowoczesnych rozwiązań i ulepszonych zasad bezpieczeństwa. Takie zajęcia są dobre dla samouków i absolwentów szkół zawodowych. Poszerzając swoją wiedzę, zapewnia się bezpieczeństwo przyszłym klientom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj