Nowoczesne technologie, które stają się powszechną praktyką, wciąż zaskakują wielu z nas. O pewnych rozwiązań jeszcze kilka bądź kilkanaście lat temu mogliśmy jedynie pomarzyć. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się hasło virtual reality, a więc wirtualna rzeczywistość. Czym jest? Jakie stwarza możliwości oraz na czym polega jej niezwykłość? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

Czym jest rzeczywistość wirtualna?

Wirtualna rzeczywistość jest obrazem trójwymiarowym, który wykreowany został komputerowo. Nowoczesny twór przedstawiać może obiekty, przedmioty oraz ciąg zdarzeń. By zachwycać swoich odbiorców, VR opiera się zarówno na elementach świata realnego, jak i fikcyjnego. To przede wszystkim od nas zależy, co chcemy zobaczyć. Śmiało można więc stwierdzić, że VR jest wirtualną imitacją dowolnie wybranej rzeczywistości.

Gogle VR- klucz, by zobaczyć jeszcze więcej

Jak to możliwe, że możemy zobaczyć imitację rzeczywistości? Co ciekawe, bardzo trudno jest zmanipulować naszym mózgiem, by pozwolił uwierzyć nam, że widziany przez nas obraz jest prawdziwym. Koniecznym stało się oszukanie naszego zmysłu wzroku. To właśnie gogle VR pozwalają na całkowite odcięcie się od rzeczywistego świata. Gogle wyposażone są w dwa ekrany, których zadaniem jest wprowadzenie naszego mózgu w błąd- obraz 2D jest przez niego przetwarzany jako trójwymiarowy. Na dwóch ekranach wyświetlana jest taka sama treść, która jest względem siebie przesunięta. Dodatkowo obraz przed trafieniem do naszego oka przechodzi przez soczewki. Okulary VR wyposażone są w żyroskop, akcelerometr czy magnetometr, dzięki którym obraz reaguje na ruszanie przez użytkownika głową czy poruszanie się.

Oprócz specjalistycznych, zabudowanych okularów dostępne są gadżety, mające pomóc nam na odczucie naturalnych doświadczeń. Słuchawki, rękawiczki czy bieżnie pozwalają na dalekie podróże i niezwykłe emocję. Przedstawiane obiekty ukazywane są w skali 1:1, co dodatkowo potęguje doznania. Od naszego ruchu zależy perspektywa, w której widzimy obraz.

Technologia VR w życiu codziennym

Założeniem technologii VR jest wywoływanie naturalnych i realnych doznań. Dziś stała się ona powszechnie wykorzystywana, przede wszystkim w branży rozrywkowej. Niezwykle nowoczesne filmy 360° czy wciągające gry lub ich elementy stworzone w technologii VR sprawiają, że zaciera się granica pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym. Możemy stać się częścią podwodnej, powietrznej przygody czy elementem ulubionej gry. Technologia VR znajduję także zastosowanie w architekturze, medycynie oraz sztuce. To równie doskonała metoda nauki i rozwijania własnych umiejętności, np. przy jej użyciu odbywają się szkolenia przyszłych pilotów, gwarantując niezwykle rzeczywiste symulację. Dzięki takim rozwiązaniom można w całkowicie bezpiecznych warunkach zdobyć bezcenne doświadczenie. Co więcej, w bardzo wielu przypadkach jest to także najkorzystniejsze posunięcie ekonomiczne.

Wirtualna rzeczywistość to innowacyjna technologia, która zrewolucjonizowała dzisiejszy świat pokazując, że niemożliwe po prostu nie istnieje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj