Sezonowa zmiana opon jest czynnością, o jakiej nie zapomina żaden kierowca. Właściwe ogumienie zapewnia bezpieczeństwo jazdy, ponieważ przystosowane jest do warunków atmosferycznych panujących o określonej porze roku. Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia zimą, gdy śnieg, lód oraz wysoka wilgotność zwiększają ryzyko wpadnięcia w poślizg czy znacznie wydłużają drogę hamowania. Od pewnego czasu ogromną popularnością cieszą się opony wielosezonowe, sprawdzające się zarówno podczas upalnego lata, jak i mroźnej zimy. Czy to dobre rozwiązanie?

Mieszanka i bieżnik

Zacznijmy jednak od krótkiej charakterystyki opon letnich i zimowych. Oprócz nazwy odróżnia je także rodzaj mieszanki, z jakiej są produkowane. To surowiec, który dostosowany jest do panujących warunków atmosferycznych. Ogumienie zimowe zachowuje odpowiednią twardość podczas mrozów, natomiast latem nie gwarantuje odpowiedniej przyczepności, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury guma staje się dość elastyczna.

Drugą kwestią, jaka odróżnia opony zimowe od letnich, jest bieżnik. Ma on za zadanie efektywnie odprowadzać wodę. Ogumienie letnie ma mniej rowków niż zimowe, a kanały odprowadzające są dość szerokie. Opony stosowane zimą z kolei wyposażone są w bieżniki z dużą ilością nacięć i lamel, ułatwiających poruszanie się nawet w puszystym śniegu i zapewniających stabilizację toru jazdy.

Wielosezonówki

Wiele lat temu nie była konieczna sezonowa wymiana opon – auta przez cały rok jeździły na tym samym ogumieniu. Technologia oraz wiedza w zakresie bezpieczeństwa drogowego poszły znacznie do przodu, dlatego też dziś tak dużą wagę przywiązuje się do okresowej wymiany opon. Jak się do tego mają opony wielosezonowe? To kompromis pomiędzy wersją letnią i zimową. Chodzi zarówno o kształt bieżnika, jak i mieszankę, z jakiej ogumienie zostało wykonane.

Nowoczesne modele gwarantują doskonałą przyczepność, odprowadzanie wody oraz błota, zarówno latem, jak i zimą. Specjalna mieszanka jest odpowiedzialna za dostosowywanie się opony do panujących warunków atmosferycznych. Warto podkreślić, że gumy wielosezonowe są droższe od tych przeznaczonych do stosowania w określonej porze roku, dlatego nie każdy decyduje się na to rozwiązanie. Pomocą w sfinansowaniu zakupu będzie z pewnością pożyczka na raty.

Kłopotliwa wymiana opon

Wraz z nadejściem wiosny oraz późną jesienią udajemy się do warsztatów w celu wymiany opon. Dla wielu z nas to dodatkowy kłopot. Należy bowiem przygotować ogumienie do zmiany, umówić się na konkretny dzień lub odczekać w kolejkach, jakie w tym okresie tworzą się przed zakładami wulkanizacyjnymi. Nie każdy ma też możliwość, aby przechować dodatkowy komplet opon w garażu czy piwnicy.

Rozwiązaniem są z pewnością wielosezonówki, które zakładamy raz. Należy jednak pamiętać, że nie jest to ogumienie niezniszczalne. Regularna kontrola wysokości bieżnika, a także stanu samej opony, jest podstawą bezpieczeństwa na drodze. Warto więc odwiedzić wulkanizatora i poprosić o ocenę przydatności ogumienia. W sfinansowaniu kosztów tej usługi pomocna będzie pożyczka na raty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj