Dlaczego warto okresowo przeprowadzać smarowania łańcucha motocyklowego?

Regularne smarowanie łańcucha motocyklowego jest kluczowe dla utrzymania jednośladu w dobrym stanie technicznym, z kilku ważnych powodów.

  • Po pierwsze, mokry czy suchy smar zmniejsza tarcie, szczególnie w punktach kontaktu z zębatkami, co prowadzi do płynniejszej pracy przekładni i mniejszego zużycia komponentów.
  • Po drugie, smarowanie wydłuża żywotność łańcucha i zapewnia ochronę przed korozją, która może być przyspieszona przez wodę i sól, szczególnie w wilgotnych klimatach lub w zimie. Regularne smarowanie pomaga za pomocą specjalnych składników zatrzymać lub znacznie zmniejszyć zużycie łańcucha, jak i zębatek, redukując tarcie i zapobiegając rdzewieniu.
  • Po trzecie, dobrze nasmarowany łańcuch płynniej przenosi moc z silnika na koło, co może przekładać się na lepszą wydajność motocykla i podnosi komfort jazdy.

Co wykorzystuje się do smarowania łańcuchów motocyklowych?

Do smarowania łańcuchów motocyklowych wykorzystuje się głównie dwa rodzaje smarów: smar suchy i smar mokry.

  • Smar suchy tworzy suchą, nieprzywierającą powłokę. Jest z tego powodu idealnym rozwiązaniem do warunków suchych i pylistych, ponieważ nie przyciąga brudu i pyłu tak bardzo jak smar mokry. Smar suchy jest jednak dość nietrwały, co oznacza, że do łańcuchów napędowych należy go stosować dość często.
  • Smar mokry jest lepki i oleisty, co sprawia, że lepiej przylega do łańcucha i zapewnia lepszą ochronę w mokrych warunkach. Jest także bardziej odporny na zmywanie wodą, co jednak prowadzi do jednej, dość dużej wady – z uwagi na lepki charakter może przyciągać więcej brudu i gruzu, co może prowadzić częstszego czyszczenia łańcucha.

Wszystkie rodzaje smarów używanych w motoryzacji do łańcuchów znajdziesz tu: https://www.intermotors.pl/oferta/smar-do-lancuchow-5010249~92118.

Jak stosować smar do łańcucha motocyklowego?

Stosowanie smaru do łańcucha motocyklowego powinno rozpoczynać się od dokładnego czyszczenia łańcucha, najlepiej przy użyciu specjalnego środka czyszczącego do łańcuchów. Pozwoli to na usunięcie brudu, piasku i starego smaru, co zapewni lepsze przyleganie nowej warstwy wybranego przez siebie specyfiku.

Następnie smar należy aplikować na wewnętrzne elementy łańcucha, skupiając się na rolkach i ogniwach. Po nałożeniu smaru ważne jest, aby odczekać kilka minut w celu jego dotarcia nawet do niewielkich, niewidocznych szczelin i zakamarków. W przypadku smarów suchych należy odczekać z wyjazdem motocyklem do czasu, aż smar wyschnie całkowicie.

Co ile smarowanie łańcucha?

Częstotliwość smarowania łańcucha motocyklowego zależy od kilku czynników, w tym od warunków jazdy, typu łańcucha (np. czy jest to łańcuch z uszczelnieniami O-ring czy bez), a także od rodzaju używanego smaru. Generalnie, zaleca się smarowanie łańcucha:

  • dla zwykłego użytkowania – co 300-500 km;
  • po każdej jeździe w trudnych warunkach – takich jak deszcz, jazda po błocie lub bardzo pylistej drodze;
  • po myciu motocykla – woda i detergenty mogą usunąć smar, dlatego po każdym myciu motocykla warto na nowo nasmarować łańcuch.

Utrzymanie tych interwałów zmniejszy ryzyko szybszego zużycia łańcucha i znacznie poprawi komfort codziennej jazdy zarówno sportowej, jak i rekreacyjnej.

Jak dobrać smar do konserwacji łańcucha?

Wybór smaru do łańcucha motocyklowego powinien być podyktowany głównie cechami danego preparatu.

Ważnym czynnikiem determinującym wybór smaru jest marka. Renomowani producenci zazwyczaj oferują produkty o sprawdzonej skuteczności i jakości. Mogą być co prawda nieco droższe, ale często zapewniają lepszą ochronę i wydajność, co w dłuższej perspektywie przekłada się na oszczędności poprzez przedłużenie żywotności łańcucha.

Ważnym czynnikiem jest oczywiście również cena smaru, która ma największe znaczenie szczególnie przy regularnym użytkowaniu motocykla. Choć warto inwestować w produkty o wysokiej jakości, ważne jest, aby znaleźć preparat, który oferuje dobrą relację jakości do ceny, szczególnie jeśli planujesz częste smarowanie i konserwację łańcucha.

Warto także nieco poczytać. Szczególnie pomocne są niezależne opinie i testy, które stanowią cenne źródło informacji o skuteczności i trwałości smarów do łańcuchów. Przeglądając recenzje i wyniki testów publikowane w magazynach motocyklowych lub na forach internetowych, można uzyskać obiektywny obraz na temat działania różnych smarów w praktycznym użyciu, co może znacząco pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru.

Gdzie kupować smar do łańcucha motocyklowego?

Smar do łańcucha motocyklowego można kupić w wielu miejscach.

Na pierwszym miejscu warto postawić oczywiście fizyczne sklepy z akcesoriami motocyklowymi, które zazwyczaj mają w ofercie szeroki wybór smarów do łańcuchów, a dodatkowo można liczyć na fachowe doradztwo. Niestety dobrze zaopatrzone sklepy to rzadkość, a dotarcie do nich może wymagać pokonania wielu kilometrów.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są jednak sklepy internetowe działające w e-commerce, które oferują szeroki wybór produktów do konserwacji łańcuchów, często w konkurencyjnych cenach. Można również znaleźć opinie innych użytkowników, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego produktu, jak i skorzystać z darmowej dostawy – często już na drugi dzień. To oznacza, że tak naprawdę zarówno smary mokre, jak i suche, warto kupować wyłącznie w sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj