Co do zasady wizyta u ortopedy nie różni się niczym od wizyty u każdego innego lekarza. W praktyce jednak taka konsultacja ma swoją specyfikę związaną z tematami z zakresu ortopedii. Aby diagnostyka była trafna, a badanie przebiegało sprawnie, warto odpowiednio przygotować się do spotkania w gabinecie. Czego możesz spodziewać się jako pacjent? Jakie dokumenty warto ze sobą zabrać? Czego będzie oczekiwał ortopeda? Warszawa jest na tyle dużym miastem, że gabinetów jest sporo – podstawowe zasady jednak pozostają niezmienne.

Właściwie nie trzeba wyjaśniać, czym zajmuje się ortopeda. Dla porządku jednak podkreślmy, że jest to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu kostno-stawowego: zarówno w przypadku stanów ostrych, jak złamania czy urazy, jak i chorób przewlekłych, do których zaliczają się wady postawy i zwyrodnienia. Szczególnym typem ortopedy jest ortopeda dziecięcy.

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

W kwestii ogólnego scenariusza, zgodnie z którym działa dobry ortopeda Warszawa nie różni się od innych miast – może jedynie wybór specjalistów jest na tyle duży, że warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Spotkanie zawsze rozpoczyna rozmowa – wywiad lekarski, w czasie którego specjalista zbiera informacje i może ukierunkować dalsze badanie. Najbardziej interesujący jest dokładny opis problemu, informacja o przebytych urazach czy chorobach przewlekłych.

Następnie przeprowadzane jest badanie przedmiotowe, polegające zarówno na obserwacji chodu pacjenta czy sposobu poruszania się, jak również weryfikacji siły mięśniowej. Jeśli zaistnieje taka konieczność, konsultacja ortopedyczna będzie uwzględniała także badanie USG ortopedyczne. W zależności od problemu lekarz może zdecydować się na USG kolan, USG stawów biodrowych czy USG dłoni. Samo USG stawu kolanowego pozwala wysnuć wiele cennych informacji.

Następnie ortopeda zaleci dalsze postępowanie, na przykład wsparcie, które oferuje lekarz rehabilitacji medycznej, konkretne ćwiczenia czy leki.

O co zapyta lekarz?

Lekarz, który posiada bogate doświadczenie zawodowe, spogląda na sprawę kompleksowo, dlatego pytania i polecenia mogą być bardzo zróżnicowane, czasami nawet absurdalne. Najbardziej interesująca z punktu widzenia narządu ruchu okaże się dokumentacja medyczna oraz informacje na temat chorób i przebytych zabiegów, głównie w zakresie ortopedii czy traumatologii narządu ruchu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na wizytę lekarską nie trzeba ubierać się w specjalny sposób, jednak w przypadku ortopedy warto zadbać o wygodny i nie krępujący ruchów ubiór. W przeciwnym razie zmiana pozycji czy drobne ćwiczenia mogą sprawiać trudności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj