Czy zastanawiasz się, jak sprawdzić czyja jest domena? W zależności od sytuacji domeny mogą być tajne, częściowo ukryte lub w pełni jawne. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, w jaki sposób oraz z wykorzystaniem jakich narzędzi, można się tego dowiedzieć! 

Jak sprawdzić czyja jest domena? Ze względu na ochronę prywatności oraz danych osobowych, niektóre informacje mogą być utajnione. W wielu przypadkach jednak sprawdzenie właściciela domeny jest bardzo proste i wymaga jedynie skorzystania z odpowiednich serwisów i baz danych. Jeśli dana domena nie należy do Ciebie, zapoznaj się z bazą WHOIS.

Kto może zostać właścicielem domeny?

Domeny globalne są dostępne dla wszystkich osób, które chcą je wykupić. Warto mieć jednak na uwadze, że proces, który potocznie nazywany jest kupieniem domeny, w rzeczywistości jest jedynie jej zarejestrowanie. W efekcie wybrana nazwa w połączeniu z rozszerzeniem może być zarejestrowana na konkretna ilość czasu, np. a rok lub dwa. Nie ma możliwości wykupienia domeny w pełni na własność.

Pamiętając o tym, można mieć świadomość, że „wykupienie domeny” jest w zasadzie korzystaniem z usługi, a nie dokonanym zakupem. Chcąc zostać czasowym właścicielem domeny, należy wnieść opłatę i powtarzać ją przez cały okres, gdy jest ona niezbędna.

Czy każdy ma możliwość sprawdzenia baz danych DNS?

Zastanawiając się, jak sprawdzić czyja jest domena, warto mieć na uwadze również kwestię tego, kto ma prawo sprawdzać takie informacje. W przypadku domen w pełni jawnych każdy bez żadnego problemu może skorzystać z bazy WHOIS. Jest to inicjatywa działająca na podstawie bazy danych DNS. Pozwala zweryfikować szereg informacji o właścicielu domeny.

Chcąc prawidłowo sprawdzić właściciela domeny, konieczne jest wpisanie jej adresu bez przedrostka www.

Czy sprawdzenie właściciela domeny jest legalne?

Chcąc sprawdzić, do kogo należy dana domena, wystarczy skorzystać z jawnych oraz w pełni legalnych danych udostępnionych pod jej nazwą, oraz rozszerzeniem.

W jakim celu sprawdza się właściciela domeny?

Dlaczego wiele osób chce sprawdzić właściciela domeny? Szukając informacji na temat tego, jak sprawdzić czyja jest domena, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach może być to wiedza przydatna.

Przede wszystkim podstawowe informacje na temat właściciela domeny oraz dane teleadresowe umożliwiają szybką weryfikację. Dodatkowo to najprostszy sposób na znalezienie kontaktu np. do właściciela firmy. Czasem konieczne jest także skontrolowanie czy przedsiębiorstwo lub dana strona działają prawidłowo.

Jakie informacje można sprawdzić w serwisie DNS?

Wpisując nazwę domeny wraz z rozszerzeniem w wyszukiwarkę bazy DNS, można przede wszystkim dowiedzieć się, czy domena jest aktywna. Dodatkowo system określi, kiedy została utworzona oraz jaki jest termin wygaśnięcia. W ten sposób można dowiedzieć się także, kto jest jej właścicielem, czy domena jest zabezpieczona przed przejęciem własności oraz w jakiej firmie została zarejestrowana.

Jeśli z różnorodnych powodów szukasz informacji na temat właściciela danej domeny, skorzystać z kilku prostych wskazówek. Po zapoznaniu się z nimi odwiedź kompleksową bazę danych i wyszukaj po adresie oraz rozszerzeniu domeny. Cały proces potrwa jedynie kilka minut i pozwoli Ci zapoznać się podstawowymi kwestiami, takimi jak miejsce rejestracji, termin oraz dane teleadresowe właściciela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj