steve jobs

Steve’a Jobsa znamy przede wszystkim jako założyciela i dyrektora generalnego Apple. Pierwszy komputer Macintosh? Rewolucja iTunes i filmów animowanych Pixar na iPodzie, iPhonie i iPadzie? To wszystko dzieła Jobsa. Jego pomysły, projekty, styl były przedmiotem gorących dyskusji i szybko je kopiowano, a miliony kupiły, choć nawet nie wiedziały, że ich potrzebują.

Urodził się w San Francisco 24 lutego 1955 roku. Z sąsiadem Steve’m Woźniakiem założyli Apple w garażu w 1976 roku. Pierwszy komputer Apple kosztował 666,66 dolarów. W 1985 roku Jobs opuścił Apple, by założyć Pixar i NeXT. Jedenaście lat później wrócił i zreanimował Apple restrukturyzacją. Pod kierownictwem Steve’a Jobsa po raz pierwszy wprowadzono komputery iMac, iTunes i iPod. W 2007 roku Jobs przedstawił iPhone’a, a następnie iPada. W 2011 roku Steve Jobs wycofał się z działalności i zmarł na raka w październiku tego samego roku.

„Świat jest lepszy dzięki Steve’owi”

To słowa Apple, wypowiedziane po śmierci Jobsa. Uważa się go za współczesnego Thomasa Edisona. W rzeczywistości Jobs miał wiele wspólnego z wynalazcą gramofonu, kamery filmowej i żarówki. Jego produkty trafiły także do codziennego życia, aż wkrótce stało się nie do pomyślenia, że nigdy przedtem nie istniały. Jednak w przeciwieństwie do Edisona Jobs długo ponosił porażki.

Dorastał w Dolinie Krzemowej w rodzinie adopcyjnej, po szkole dorabiał w HP i Atari, zbierał pieniądze na ulicy a żywił się za darmo u wyznawców Hare Kriszna. By skonstruować w swoim garażu pierwszy komputer, jego przyjaciel i wspólnik sprzedał swojego busa. Zawsze uważał się za wielkiego wizjonera. Kiedy Apple w 1984 roku wypuścił pierwszy komputer Macintosh, towarzyszyła mu reklama telewizyjna za 1,5 miliona dolarów. Bombastyczna prezentacja zapowiadała cały późniejszy cyrk związany z produktami oznaczonymi logo nadgryzionego jabłka. Ponieważ jednak pierwszy Mac był nieporęczny i niepraktyczny, sprzedawał się gorzej, niż zakładano. Jobs, znany z apodyktycznej natury, nie spuścił z tonu i zarząd firmy zwolnił go rok później. Jobs nie dał za wygraną. Kupił studio animacji Pixar i założył mało znaną dziś firmę NeXT, której oprogramowanie jednak dało podwaliny systemowi MAC OS. Apple kupił NeXT w 1997 roku i tym sposobem Jobs wrócił do domu. To był początek renesansu Apple. iMac, iBook, Power Mac- Jobs uderzał raz za razem. Pierwszy sklep Apple został otwarty w maju 2001 roku, a marka stała się globalną ikoną konsumentów. iPod i iTunes zrewolucjonizowały rynek muzyczny, a słuchanie i kupowanie muzyki już nigdy nie było i nie będzie takie samo. Za każdym razem, gdy pomysły Apple nieco się, starzały, Jobs dodawał nowe. Kiedy iPod się nudził, pojawił się iPhone, a gdy miał go każdy, iPad.

W czasie kryzysu Apple był bogatszy niż rząd USA. Jobs przedstawiał wszystkie produkty osobiście, w swoim wiecznym mundurze (dżinsy, czarny golf, trampki). Mimo jego dobrze znanej mieszanki arogancji i autoironii, klienci szturmowali ponad 350 sklepów Apple na całym świecie. Po jego śmierci Barack Obama powiedział: „Steve był jednym z największych amerykańskich wynalazców. Na tyle odważnym, by myśleć inaczej, na tyle odważnym, by myśleć, że może zmienić świat, i na tyle zdolnym, by to zrobić”.

Więcej o twórcy Apple: https://www.bluo.pl/biznes/dziewiec-lekcji-prezentacji-od-stevea-jobsa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj