zdrowe zęby

Aby móc pochwalić się pięknym i zdrowym uśmiechem, trzeba przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Podstawę stanowi regularne szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie przez 2-3 minuty. Żeby uzyskać zadowalające efekty, należy pamiętać o odpowiedniej technice szczotkowania, a także regularnej wymianie szczoteczki. Jeszcze do niedawna najchętniej korzystano ze szczoteczek ręcznych, obecnie coraz większą popularnością cieszą się urządzenia mechaniczne i soniczne, które skuteczniej usuwają nagromadzoną płytkę nazębną. W celu usunięcia resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych zalecane jest stosowanie nici dentystycznych. W neutralizacji bakterii znajdujących się na języku i jamie ustnej pomagają specjalne płyny do płukania.

Odpowiednie nawyki żywieniowe

Żeby mieć białe i zdrowe zęby, trzeba również zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe. Niewskazane jest spożywanie dużych ilości produktów zawierających cukry proste, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Należy unikać przede wszystkim słodyczy, które mocno oblepiają zęby. Na wygląd zębów niekorzystnie wpływa także picie dużych ilości herbaty lub kawy. Napoje te przyczyniają się do powstawania nieestetycznych i trudnych do usunięcia osadów. W celu wzmocnienia zębów i poprawienia ich kondycji zalecane jest stosowanie diety bogatej w wapń, fosfor, cynk, wapń, a także witaminy z grupy A, B oraz C. Tego rodzaju składniki odżywcze znaleźć można w mleku oraz jego przetworach, takich jak sery, kefiry, jogurty naturalne, czy też maślanki. Dieta korzystnie wpływająca na zęby powinna zawierać również duże ilości warzyw i owoców. W celu dostarczenia składników odżywczych do zębów zalecane jest picie średnio bądź wysokozmineralizowanej wody.

Profilaktyka stomatologiczna

W celu zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Osoby dorosłe powinny profilaktycznie odwiedzać dentystę raz na pół roku, chyba że lekarz zaleci inaczej. Podczas wizyty kontrolnej stomatolog może wykryć i szybko usunąć źródło próchnicy, a także usunąć zalegający kamień nazębny. Osadzanie się kamienia to naturalny proces, który może prowadzić do chorób dziąseł, a w rezultacie przyczynić się do osłabienia zębów. Najlepszy efekt daje usuwanie płytki nazębnej ultradźwiękami. Do innych popularnych zabiegów wpływających na wygląd i kondycję zębów należy piaskowanie, polerowanie oraz lakierowanie. Regularnie stosowane zabiegi hamują rozwój próchnicy, wzmacniają szkliwo i usuwają widoczne przebarwienia.

Źródło: https://livefree.pl/zdrowe-zeby-o-tym-warto-wiedziec/

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj