Każdy samochód posiada jakąś swoją historię. Dlatego warto sprawdzić co się z nim działo i jak był użytkowany. Dlaczego? Historia pojazdu, sposób jego użytkowania mają znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz opłacalność zakupu.

Jeżeli kupimy auto, które ma mocno cofnięty licznik to z pewnością będziemy musieli wyłożyć dodatkowe pieniądze na naprawę, co finalnie wpłynie na opłacalność naszego zakupu.

Niestety na rynek wtórny trafiają również auta mocno uszkodzone w wypadkach, w których wątpliwej jakości naprawa zagraża wprost naszemu życiu. Naruszona wcześniej strefa zgniotu, nie będzie już spełniała swojej funkcji, co istotnie wpływa na nasze bezpieczeństwo w czasie kolizji.

Ponadto w trudnych czasach pandemii, może się również zdarzyć, iż zakupimy samochód obciążony długami. Jak się przed tym uchronić? Powinniśmy sprawdzić historię samochodu.

Historia samochodu – jak ją sprawdzić?

Wbrew pozorom jest wiele sposobów na sprawdzenie historii auta. Jednym z nich jest z pewnością weryfikacja numeru VIN w specjalnej bazie. Obecnie na rynku jedną z firm zajmujących się profesjonalnym sprawdzaniem historii auta jest autobaza.pl.

Jest to chyba najprostsza i najbardziej dostępna metoda sprawdzenia historii samochodu. Każdy może z niej skorzystać. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu i numer identyfikacyjny pojazdu.

Numer VIN wpisujemy na stronie autobaza.pl w specjalnym okienku do weryfikacji. Po kliknięciu “Sprawdź auto” następuje przeszukanie tysiąca, jak nie miliona rekordów w poszukiwaniu informacji o pojeździe.

Wyniki weryfikacji ukazują dane znalezione w bazach danych. Na tej podstawie możemy podjąć decyzję o zakupie raportu.

A co nam pokaże taki raport VIN? Informacje o pojeździe dotyczące jego pochodzenia, zdjęcia, incydenty, naprawy oraz ich wycena. Również odnotowane przebiegi, wyposażenie i dane techniczne auta.

Każdy raport będzie się różnił pod kątem zawartości danych, bo historia każdego samochodu jest inna. Jednak z pewnością ujawni nam wartościowe informacje, które będziemy mogli zweryfikować u sprzedawcy.

Jest to dodatkowe i niezależne źródło informacji o pojeździe.

Historia pojazdów z importu

W Polsce jeszcze przed pandemią auta z importu, a szczególnie z Niemiec były bardzo popularne. O skali popularności tych aut świadczą dane. Rocznie import sięgał nawet miliona aut używanych!

Obecnie sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, lecz kupując auto z importu musimy mieć na uwadze ogólną charakterystykę aut pochodzących z poszczególnych krajów.

Samochody z Niemiec

Auta z Niemiec uchodzą w Polsce za wyjątkowo zadbane i o małym przebiegu. Czy tak jest rzeczywiście? Nie do końca. Być może rzeczywiście lepsza nawierzchnia dróg w Niemczech powoduje mniejsze zużycie podwozia i amortyzatorów.

Niestety co do przebiegów tutaj nieuczciwi sprzedawcy mają spore pole do popisu. Bardzo często auta mają robioną “korektę licznika” jeszcze przed wjazdem do naszego kraju, co uniemożliwia właściwie wykrycie tego procederu.

Niestety w 2019 roku autobaza dotarła do danych z Niemiec świadczących o tym, że bardzo często auta powypadkowe, nie mogące dalej być użytkowane w Niemczech trafiają na eksport m.in. do Polski. Jest to sposób na chociaż częściowe odzyskanie pieniędzy dla właściciela auta.

Z tego też powodu należy zachować szczególną czujność i najpierw sprawdzić numer VIN, a potem podczas osobistych oględzin najlepiej sprowadzić mechanika. A oferta wyjątkowo atrakcyjna cenowo powinna wzbudzić naszą czujność i nieufność.

Samochody z Holandii

Auta z Holandii są również często sprzedawane jako te pochodzące z Niemiec. Bo tak szybciej mają szansę znaleźć nowego właściciela. Widać to szczególnie po wpisaniu nr VIN na autobaza.pl. Rozkodowany VIN pokazuje dodatkową historię dla pojazdów z Holandii. W ogłoszeniach często kraj pochodzenia wpisany jest jako Niemcy.

Auta te pochodzą zazwyczaj z leasingu i mają dużo kilometrów na liczniku. Przechodzą z od jednych firm do drugich, dla których po prostu pracują.

Samochody z USA

Niespodziewanie w ciągu ostatniego roku auta z USA zyskały na popularności. Ich historia jest zazwyczaj bardzo dobrze udokumentowana i na podstawie przypisanego do nich tytułu można określić przeszłość auta. Jednak mimo to, zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy liczą na łatwy i szybki zarobek.

Kupują oni mocno uszkodzone auta na aukcjach w USA, a sprzedają je jako bezwypadkowe. Dlatego warto wykupić raport dla pojazdów z USA w serwisie autobaza.pl i sprawdzić dokładnie jaki tytuł został przypisany do auta w chwili eksportu oraz z czym on się wiązał. W ten sposób unikniemy ponadprogramowych wydatków i rozczarowania dopiero co zakupionym autem.

Numer VIN

Używany samochód nie tylko można ale i trzeba sprawdzić. Do sprawdzenia VIN potrzebujesz tylko i wyłącznie numeru VIN! Poproś o niego sprzedawcę, a jeżeli jesteś już na oględzinach znajdziesz go np. na tabliczce znamionowej umieszczonej zazwyczaj na słupku bocznym.

Nie lekceważ tej czynności bo tak naprawdę od niej może zależeć twoje bezpieczeństwo! Wejdź na autobaza.pl, gdzie znajdziesz wiele informacji o raportach historii pojazdu, numerze VIN, czym on jest oraz gdzie go szukać. U każdego producenta pojazdu może być to gdzie indziej… U jednych znajdzie się na przegrodzie czołowej a u innych na tabliczce od strony kierowcy…

Ta wiedza z pewnością ci się przyda! Dlatego koniecznie sprawdź historię pojazdu jeszcze przed jego zakupem! Zainteresuj się numerem nadwozia, poproś o dowód rejestracyjny pojazdu. Pamiętaj, szczegółowe informacje na temat auta pomogą dokonać słusznego wyboru!

I na koniec ciekawostka. W niektórych krajach zamiast numeru VIN sprawdza się numer rejestracyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj