Wprowadzenie rewolucji podatkowej w postaci Polskiego Ładu sprawiło, że wielu przedsiębiorców ma wątpliwości co do rozliczeń PIT-28 w internecie. Trudno im się dziwić. Dlatego postanowiliśmy podsumować najbardziej aktualne zasady.

Intuicyjna aplikacja PITax.pl podpowie, jakie odliczenia możesz stosować

Polski Ład 2.0

Według najnowszych ustaleń podatnicy rozliczający się w Polsce będą składać rozliczenie PIT-28 zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca 2022. Wtedy to bowiem obniżono stawkę podatku dochodowego. We wcześniejszych miesiącach pobrane zaliczki wyniosły więcej, fakt. Z końcem roku jednak podatnikowi będzie przysługiwał zwrot nadpłaconego podatku.

Lipcowe zmiany dotyczą także ulg podatkowych. Nie będzie możliwości skorzystania z wykreślonych ulg w sytuacji, gdy na przykład podatnik korzystał z czegoś w maju, licząc, że to sobie odliczy na początku 2023. Niestety, jeżeli dana ulga została z początkiem lipca zmodyfikowana lub całkiem usunięta, ów podatnik nie będzie mógł jej uwzględnić w najbliższym okresie rozliczeniowym.

Ulgi w deklaracji PIT-28 2023

Powyższe nie oznacza jednak, że przedsiębiorcy zostali całkowicie pozbawieni ulg. Właściwie w roku 2023 każda osoba rozliczająca się poprzez internetowy formularz PIT-28 będzie mogła skorzystać z całego pakietu ulg. Chodzi między innymi o ulgę na 50% zapłaconych składek zdrowotnych. Polski Ład również przewiduje ulgę odsetkową, która wynika ze spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego. Do tego w najbliższej deklaracji PIT-28 będzie można ująć ulgę z tytułu oszczędzania na kasie mieszkaniowej, jak i wydatków mieszkaniowych z poprzednich okresów rozliczeniowych. W 2023 będą też dostępne ulgi z tytułu wydatków rehabilitacyjnych, oddania krwi, wpłaty na IKZE, o uldze termomodernizacyjnej nie zapominając.

Warto także pamiętać o tym, że istnieje możliwość załączenia do deklaracji PIT-0. Dzięki niej w rozliczeniu poprzez zwykły formularz PIT-28 można dodać ulgę na internet oraz darowizny przekazane na różne cele publiczne. Dotyczy to także darowizn związanych z przeciwdziałaniem skutkom pandemii wirusa COVID-19.

Z programem PITax.pl krok po kroku rozliczysz PIT

Kogo dotyczy druk PIT-28?

Tutaj Polski Ład niewiele zmienił. Deklaracja PIT-28 dotyczy więc osób prowadzących firmę należącą do kategorii pozarolniczej działalności gospodarczej. Poza tym podatnik musi osiągać dochód z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze również w przypadku, gdy mamy do czynienia z najmem prywatnym. Deklaracja PIT-28 powinna zostać wysłana do urzędu skarbowego wyłącznie w sytuacji, gdy mówimy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

Czy Polski Ład zmienił przepisy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Tak. Polski Ład wprowadził kilka poprawek dla przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to niektórych zawodów medycznych, budowlanych czy sektora IT. Firmy i osoby zajmujące się tworzeniem oprogramowania mogą teraz liczyć na 12% należnego ryczałtu od swoich usług. Inżynierowie budownictwa natomiast, rzeczoznawcy budowlani oraz architekci; lekarze, dentyści (w tym technicy dentystyczni), weterynarze oraz położne i pielęgniarki – ich przychody są opodatkowane 14% ryczałtu.

Termin na złożenie formularza PIT-28 w 2023

Dotychczas deklaracja PIT-28 miała bardzo restrykcyjne wymogi, jeśli chodzi o terminowość. Jednak w roku 2023 nie będą już one obowiązywać. W praktyce oznacza to, że swój PIT-28 online każdy uprawniony przedsiębiorca będzie mógł złożyć później, czyli aż do 2 maja 2023 (30 kwietnia wypada w niedzielę).

Program PITax.pl został stworzony do bezbłędnego rozliczenia PIT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj