balkon francuski

Jednym z trendów w architekturze jest obecnie umieszczanie balkonów francuskich, zarówno w blokach, jak i domach jednorodzinnych. Jest to detal, który może dodatkowo oświetlić pomieszczenie, stanowić piękną ozdobę elewacji, a przy tym jest tańszy w wykonaniu niż tradycyjny balkon. Czym tak naprawdę jest i czy warto się na niego decydować?

Jak wygląda balkon francuski?

Taki element architektoniczny nie ma wiele wspólnego z tradycyjnym balkonem. W praktyce jest to ozdobna balustrada, którą montuje się do elewacji przy drzwiach balkonowych lub wysokich oknach portfenetrowych. Podstawową i zasadniczą różnicą względem klasycznych rozwiązań jest zatem brak płyty balkonowej. Z tego względu nie ma tam powierzchni na której można by przebywać i nie można tam również wstawić żadnych elementów, takich jak meble tarasowe. Oznacza to, że balkony francuskie pełnią głównie funkcje ozdobne, choć dodatkowo otwierają też wnętrza na otoczenie. Kluczowym elementem jest balustrada, która stanowi dekorację, ale też zabezpieczenie, gdy użytkownicy zdecydują się na otworzenie drzwi na oścież w celu podziwiania okolicznych widoków lub przewietrzenia pomieszczenia. Taki element wykonuje się zatem w różnym stylu, a co za tym idzie z różnych materiałów. Najczęściej można spotkać warianty z aluminium lub stali nierdzewnej, choć na popularności zyskują także wersje szklane (ze szkła hartowanego lub laminowanego), które doskonale pasują do modernistycznych budynków. Niektóre balustrady wykonuje się z drewna, lecz w takim przypadku wymagają one odpowiedniej impregnacji oraz konserwacji, gdyż w przeciwnym razie stracą na wartości pod wpływem czynników atmosferycznych.

Jakie są zalety i wady balkonów francuskich?

Przede wszystkim balkon francuski jest atrakcyjnym detalem wykończeniowym, który pasuje szczególnie do nowoczesnego budownictwa. Można je wykonać w różnych wariantach zależnie od wielkości, wyglądu, kształtu czy wykorzystanego materiału, więc z powodzeniem można je dopasować do budynków w różnym stylu. Brak konieczności tworzenia dużej konstrukcji z płytą, sprawia, iż jest to także rozwiązanie dużo tańsze niż tradycyjny balkon. Pod kątem przydatności warto natomiast zauważyć, iż balkon francuski dobrze doświetli dane pomieszczenie oraz umożliwia jego pełne przewietrzenie, poprzez otworzenie na oścież dużego okna czy drzwi. Jednocześnie sama balustrada zapewnia bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Główną wadą takiej konstrukcji jest natomiast fakt, że na balkon nie da się wyjść i nie można tam umieścić żadnych mebli czy zestawów wypoczynkowych. Tym samym nie jest to rozwiązanie, które stworzy dodatkową przestrzeń użytkową na zewnątrz, lecz wciąż może być wykorzystane jako wspaniała dekoracja elewacji budynku.

Ciekawy tekst o balkonach francuskich: https://designiwnetrze.pl/balkon-francuski-czym-sie-charakteryzuje/

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj