pralka nowoczesna

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli pralek. Producenci prześcigają się w wprowadzaniu kolejnych innowacji w walce o klienta. Szukając najlepszego rozwiązania dla siebie łatwo się pogubić, dlatego gruntowna analiza jest kluczowa. Przede wszystkim, należy zastanowić się jakie są nasze wymagania i oczekiwania. To istotne, czy planujemy zakup mający służyć rodzinie czy wyłącznie jednej osobie. W takim razie na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podstawowe informacje

Poszukiwania odpowiedniej pralki należy rozpocząć od określenia jej pojemności. Wielkość wsadu zależy nie tylko od ilości domowników, ale także od miejsca jakim dysponujemy w naszym domu. Ładowność dostępnych bębnów na rynku, waha się pomiędzy 2,5 kg a 12 kg, przy czym najbardziej pojemne to pralki do użytku profesjonalnego. Dla dwóch użytkowników lub posiadaczy małych mieszkań, zwykle poleca się wybór wsadu do 5 kg, natomiast dla rodzin najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest decyzja o zakupie urządzenia o 7 kg pojemności bębna.

W perspektywie drożejącej energii elektrycznej, równie istotnym aspektem jest klasa energetyczna. Wyróżnia się aż 7 stopni, gdzie D jest najniższą a A+++ najwyższą. Im wyższą klasę energetyczną ma pralka, tym mniej prądu zużyje w stosunku rocznym. Kontynuując aspekt oszczędności warto także zwrócić uwagę na pobór wody. Przecięta wartość dla czteroosobowej rodziny w stosunku rocznym nie powinna przekraczać 9000 litrów. Niewiele osób wie, ze dzięki prawu unijnemu, producenci są również zobowiązani do poinformowaniu konsumenta o efektywności pracy pralki. Jej skala odpowiada określeniom klasy energetycznej, dlatego im wyższe oznaczenie posiada urządzenie, tym jego skuteczność prania jest lepsza. Z roku na rok coraz większą uwagę poświęca się także głośności pracy urządzenia. Nie warto bagatelizować tego parametrów, ponieważ jest to jeden z elementów, który może znacznie ułatwić funkcjonowanie rodzinie z małym dzieckiem lub osobom, które posiadają małe mieszkanie. Obecnie dostępne modele oferują natężenie głośności swojej pracy w granicach od 50 db do  75 db.

Rodzaje pralek

Kiedy uda nam się określić parametry, które powinna posiadać pralka, należy zastanowić się nad jej rodzajem. Jednym z podstawowych rozróżnień jest podział ze względu na sposób ładowania. Większość klasycznych modeli posiada dostęp do bębna od przodu pralki. Jest to komfortowe rozwiązanie, które niejednokrotnie ułatwia korzystanie z niej, a także umożliwia jej zabudowę. Na taki model decyduje się większość konsumentów. Dla osób posiadających mało miejsca a także tych, którzy nie potrzebują dużego wsadu, stworzono pralki z otwarciem u góry. Są to proste modele, które wyróżniają się swoją wąską budową. Ze względu na potrzebę miejsca na otwarcie górnej pokrywy nie można ich zabudować, dlatego zwykle są umiejscowione w łazience.

Coraz większą popularność na rynku zyskują pralko-suszarki, które zostały stworzone z myślą o zaoszczędzeniu miejsca. Są to urządzenia posiadające nie tylko funkcje pralki ale także suszarki do ubrań. Przy ich wyborze w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na pobór wody i klasę energooszczędności, ponieważ większość modeli niestety korzysta z mniej korzystnych rozwiązań technologicznych. Warto zaznaczyć, że wiele osób które miały okazje korzystać zarówno z osobnej suszarki jak i pralko suszarki twierdzi, że pierwsze z urządzeń jest o wiele bardziej skuteczne i mniej awaryjne niż rozwiązanie dwa w jednym.

Funkcje dodatkowe, które warto mieć

Obecnie dostępne pralki posiadają wiele dodatkowych udogodnień, które zwiększają komfort ich użytkowania. Wiele z nich można traktować jedynie w kategorii nieużywanego „bajeru” jednakże są też takie, które nie tylko poprawią jakość prania, ale także znacznie ułatwią stworzenie dziennego harmonogramu zadań. Jednym z takich rozwiązań jest opcja ustawienia czasu pracy. Dzięki temu, pralkę można załadować nawet do 12 godzin przed rozpoczęciem programu. Równie przydatnymi funkcjami są opcję poprawy jakości prania. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na AquaSpray jak również Ecco Bubble. Pierwszy z nich polega na dodatkowym zraszaniu ubrań, co ułatwia rozprowadzenie detergentów czyszczących. Druga, jest technologią stworzoną przez markę Samsung dzięki której, pralka zużywa mniej wody w wyniku zmieszania detergentów przy użyciu generatora bąbelków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj