Silny ból krzyża mocno dający się we znaki i utrudniający normalne funkcjonowanie może wskazywać na zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego. Często ból nasila się podczas chodzenia czy nawet przekręcenia się w łóżku, dodatkowo promieniuje do tylnej i bocznej części uda. Choć zwykle jest długotrwały, to rzadko występuje przewlekle, ponieważ przy odpowiednim leczeniu objawy się zmniejszają, a choroba ustępuje. Poznaj przyczyny i objawy zapalenia stawu krzyżowo-biodrowego oraz dostępne możliwości leczenia tej przypadłości.

Staw krzyżowo-biodrowy – najważniejsze informacje

Staw krzyżowo-biodrowy utworzony jest z kości krzyżowej i kości biodrowej, których jest łącznikiem. Cechuje się prostym i płaskim kształtem oraz zwięzłą strukturą. Zakres ruchu w stawie krzyżowo-biodrowym jest bardzo ograniczony – da się wykonywać jedynie ruchy wokół osi poprzecznej1. Przyczyną bólu w obrębie tego stawu może być m.in. uraz oraz omawiany w tym artykule stan zapalny.

Co może spowodować zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego?

Wyróżnić można różne rodzaje stawów krzyżowo-biodrowych. Możliwe jest przede wszystkim zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, którego przyczyna nie jest dokładnie znana (podejrzewa się podłoże genetyczne). Częste jest też przemijające zapalenie stawu biodrowego, zwane także zapaleniem zwiewnym, które z kolei może wywołać reakcja alergiczna lub infekcja wirusowa2,3.

Przyczyną powstania stanu zapalnego w obrębie stawu krzyżowo-biodrowego może być ponadto zakażenie bakteryjne lub grzybicze. Możliwe jest też zapalenie stawów z towarzyszącą łuszczycą oraz gruźlicze zapalenie stawów2,3.

Najczęstsze objawy zapalenia stawu krzyżowo-biodrowego

Typowy dla zapalenia stawu biodrowego jest przede wszystkim ból, który zwykle lokalizuje się po jednej stronie ciała, w okolicy odcinka lędźwiowego. Odczuwany jest głównie w dolnej części pleców, nieco powyżej pośladka, bardziej z boku. Co istotne, może promieniować do innych partii ciała i nasilać się podczas wykonywania różnych czynności. Pacjenci ból stawu krzyżowo-biodrowego opisują w różny sposób – jako piekący i palący lub kłujący i rwący4,5.

W okolicy stawu krzyżowo-biodrowego przy toczącym się stanie zapalnym oprócz bólu może też wystąpić szereg innych objawów, w tym m.in.4,5:

 • obrzęk,
 • poranna sztywność,
 • ograniczenie ruchomości w stawie,
 • trudności w chodzeniu i zaburzony wzorzec chodu,
 • niestabilność w stawie,
 • zaniki mięśniowe,
 • ból pleców i miednicy.

Wskazane dolegliwości bólowe i towarzyszące im objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza.

Ból stawu krzyżowo-biodrowego – badania diagnostyczne

Niepokojące objawy występujące w obrębie stawu krzyżowo-biodrowego zwykle są dla lekarza wskazaniem do skierowania pacjenta na badania. W diagnostyce bólu tej okolicy zastosowanie znajdują głównie badania obrazowe, w tym prześwietlenie RTG, tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI). Lekarz może ponadto zlecić wykonanie badania przewodnictwa nerwowego lub artroskopię, a także badania laboratoryjne krwi3.

Jak wygląda leczenie zapalenia stawu krzyżowo biodrowego?

Lekarz zawsze planuje leczenie stosownie do przypadku, uwzględniając przede wszystkim charakter i stopień nasilenia objawów. Na zapalenie stawu krzyżowo biodrowego polecane są takie metody jak3:

 • stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych,
 • przyjmowanie zastrzyków z glikokortykosteroidów,
 • blokada stawu krzyżowo-biodrowego,
 • robienie zimnych lub ciepłych okładów,
 • fizjoterapia i terapia manualna,
 • wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.

Powyższe sposoby powinny złagodzić ból i umożliwić powrót do pełnej sprawności. Choroba ma samoograniczający się charakter. Przy odpowiednim postępowaniu zatem zapalenie stawu powinno całkowicie ustąpić.

Aby dodatkowo zadbać o stawy po chorobie, sięgnąć można po naturalny kolagen 4 Flex Silver. Produkt ten zawiera zhydrolizowaną formę cząsteczki Fortigel, która łatwo się wchłania. Dostarcza ponadto witaminy D i wapnia. 4Flex Silver przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych6.
Na zlecenie marki 4Flex
Bibliografia:

 1. Michajlik A., W. Ramotowski, Anatomia i fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2013.
 2. Zimmermann-Górska I., Goncerz G., Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.11 (dostęp: 2023.01.23.)).
 3. Nouri A., Walmsley D., Pruszczyński B. i in., Przemijające zapalenie stawu biodrowego, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/116327,przemijajace-zapalenie-stawu-biodrowego (dostęp: 20201.23.)).
 4. Nalazek, E. Kamińska, U. Kaźmierczak i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Bydgoszcz, 201
 5. Nouri A., Walmsley D., Pruszczyński B. i in., Przemijające zapalenie stawu biodrowego, Journal of Pediatric Orthopaedics B, 2014; 23.
 6. Witryna internetowa: https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/ (dostęp: 2023.01.23.)).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj