Niezaprzeczalnie trawy ozdobne to rośliny, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Do wyboru mamy niezwykłą różnorodność gatunków i odmian, które wspaniale komponują się zarówno z nowoczesnymi, jak i bardziej tradycyjnymi czy egzotycznymi aranżacjami ogrodowymi. Przy czym z reguły są to rośliny dość proste w uprawie, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w swoim ogrodzie. Jakie gatunki traw ozdobnych polecamy? Oto 5, które zaliczane są do jednych z najpopularniejszych i najciekawszych!

1. Miskant chiński

W ostatnich latach miskanty chińskie biją rekordy popularności. Te należące do rodziny wiechlinowatych wieloletnie trawy ozdobne występują naturalnie w Azji, ale wiele ich odmian doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Odmiany, które cieszą się dużym zainteresowaniem to przede wszystkim:

  • miskant chiński Giganteus dorastający do 3,5 metrów wysokości
  • oraz miskant chiński Strictus i Zebrinus – oba o charakterystycznych cętkowanych liściach, które mierzą maksymalnie do 2 metrów wysokości.

2. Rozplenica

Rozplenice to niezwykle efektowne trawy ozdobne o egzotycznym pochodzeniu, które odznaczają się przepięknymi liśćmi i kwiatostanami. W zależności od odmiany różnią się:

  • wysokością,
  • pokrojem,
  • wielkością kwiatostanów
  • i kolorem liści.

Przykładowo odmiana Hameln Gold o pokroju fontannowym, zachwyca swoją niemalże żółto zieloną barwą. Natomiast rozplenica Moudry odznacza się efektownymi szerokimi liśćmi i dużymi kłosowatymi kwiatostanami.

3. Imperata cylindryczna

Wśród kolorowych traw ozdobnych jedną z bardziej rozpoznawalnych jest imperata cylindryczna Red Baron. Nie jest ona co prawda zbyt wysoka, jednak jej charakterystyczna czerwona barwa nadaje aranżacjom ogrodowym wyjątkowego uroku. Trawa ta pochodzi z Japonii, zatem w naszym klimacie nie zakwita zbyt często, jednak jej walory ozdobne płyną przede wszystkim z jej efektownego czerwonego ulistnienia.

4. Kostrzewa

Inną ciekawą pod względem kolorystycznym trawą ozdobną jest kostrzewa. Tutaj także mamy do wyboru wiele odmian, które różnią się pokrojem i kolorem liści, począwszy od barwy niebieskiej – kostrzewa sina Elijah Blue, po żywozielone runo określane, jako niedźwiedzie futro – kostrzewa Gautiera. Co ważne, obok niezwykle spektakularnych efektów dekoracyjnych, są to trawy bardzo proste w uprawie.

5. Turzyca

Turzyce to kolejne trawy ozdobne o ciekawym ubarwieniu. W zależności od odmiany mogą przyjmować bardziej tradycyjny, zielony kolor lub brązowy czy czerwony. Do ciekawych odmian turzyc zaliczyć można:

  • turzycę Buchanana Red Rooster o gęstym i zwartym pokroju i liściach przebarwiających się na kolor brązowy i czerwony,
  • turzycę Bronze Form o bardziej fontannowym pokroju,
  • czy turzycę Morrowa Vanilla Ice o zielonych liściach z białymi brzegami.

Trawy ozdobne – to warto wiedzieć!

Warto pamiętać o tym, że pomimo stosunkowo prostej uprawy, to jednak wiele egzotycznych traw ozdobnych wymaga w naszym klimacie okrycia na zimę. Są to m.in. turzyce, rozplenice, niektóre miskanty chińskie czy niektóre kostrzewy. Ponadto trawy ozdobne to rośliny, które są dość uniwersalne, co pozwala dekorować nimi zarówno rabaty, jak i ogrody skalne, ścieżki, oczka wodne czy ogrodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj