Branża architektoniczna w ciągu ostatnich lat przeszła widoczne zmiany. W projektowaniu budynków, domów i mieszkań zaczęto stosować całkiem nowe rozwiązania. Oprócz rozwiązań konstrukcyjnych i estetycznych architekci zaczęli uwzględniać również nowoczesne technologie. Jedną z najbardziej wszechstronnych technologii dla domu, jest system KNX i automatyka budynkowa. W ostatnim czasie dużo się o niej mówi, ale na czym tak właściwie się ona opiera? I druga sprawa: jakie daje możliwości?

Skomputeryzowany system zintegrowanych połączeń

Automatyka budynkowa sprawia, że dom staje się inteligentny (smart). System ten odpowiada za bezproblemową i prostą obsługę budynków, w których się znajduje, czyli zarówno biur, lokali użytkowych, domów i mieszkań.

Inteligentne rozwiązania dla domu zapewniają również wysoki poziom bezpieczeństwa domownikom – nawet podczas ich absencji. Z łatwością można zaprogramować go tak, by imitował obecność ludzi w budynku. Odpowiada za to tak zwana „symulacja obecności”.

Automatyka dla domów i budynków to nic innego jak sieć, czy też zbiór różnych urządzeń. W jej skład mogą wchodzić zarówno żarówki (oświetlenie), klimatyzacja, rolety, żaluzje (ogólnie przesłony okienne), monitoring, zraszacze zewnętrzne i inne elementy tego typu. Automatyka to inaczej skomputeryzowany system, który łączy wiele różnych komponentów i integruje je w jednej wspólnej centrali. System ten opiera się na „Internecie Rzeczy”, czyli koncepcji, którą tłumaczy się mniej więcej tak: wszystkie urządzenia smart bez problemu mogą komunikować się ze sobą, a także z samym użytkownikiem, czyli domownikiem. Koncepcja tłumaczy, iż najnowocześniejszymi rozwiązaniami i instalacjami smart, można zarządzać w dowolny sposób.

Nowy wymiar funkcjonalności

System automatyki budynkowej nie jest wcale aż tak skomplikowany, jak to niektórzy śmią twierdzić. W rzeczywistości jest on niezwykle prosty – pomijając oczywiście aspekt technologiczny całego procesu instalacyjnego oraz jego finalne uruchomienie. Tym jednak zajmują się firmy, które oferują różne rozwiązania i pakiety smart dla domów i budynków.

Automatyka budynkowa pozytywnie wpływa na komfort codziennych obowiązków domowych i daje naprawdę wiele możliwości. Oprócz usprawnienia funkcjonowania instalacji elektrycznych znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach lub w całym budynku system może służyć również do programowania poszczególnych cyklów, np. włączania oświetlenia, uchylania okiennic, czy też włączania kamer monitoringu.

Największą zaletą, jeżeli chodzi o podobne systemy, jest tutaj jednak – oszczędność. Automatyzacja poszczególnych procesów zachodzących w domu bądź budynku zmniejsza nie tylko wydatki, ale też koszty eksploatacji całej nieruchomości. Pod nieobecność domowników system może automatycznie wyłączać zbędne oświetlenie, a w chwili zagrożenia wysyłać informacje na telefon użytkownika.

Komfort codziennego życia

Coraz więcej osób interesuje się inteligentnymi instalacjami i sukcesywnie wdraża je do swoich domów i mieszkań. Dzięki podobnym rozwiązaniom można zminimalizować ryzyko zagrożenia kradzieżą, czy też włamaniem, a także zoptymalizować zużycie prądu i wody. Jeżeli i Ty interesujesz się podobnymi rozwiązaniami, może kontakt z wybraną firmą przekona Cię do inwestycji w automatyczny system smart?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj