Depresja to choroba cywilizacyjna i może ona spotkać każdego z nas

Depresja jest chorobą cywilizacyjną, co oznacza, że ryzyko zachorowania dotyczy niemalże każdego z nas. Psychiatria i psychoterapia zidentyfikowały dotąd jej kilka, podstawowych form, takich jak depresja jednobiegunowa, dwubiegunowa lub sezonowa, jednak w rzeczywistości zaburzeń depresyjnych jest tak wiele, jak osób chorujących. Specjaliści w dziedzinie zdrowia psychicznego twierdzą, że im wcześniej przyznamy się do nieradzenia sobie i skorzystamy z fachowej porady psychiatry oraz psychoterapeuty, tym szybciej nastąpi nasze wyzdrowienia, a co więcej mamy szansę na pozytywną, zdrową zmianę stylu życia. Czasem wręcz okazuje się, że pojedynczy epizod depresyjny jest w stanie pozytywnie zmienić całe nasze dalsze życie, o ile oczywiście pozwolimy sobie pomóc.

Złota triada poradzenia sobie z depresją: farmakoterapia, psychoterapia i zmiana stylu życia 

Jeśli znaczący spadek nastroju trwa ponad dwa tygodnie trzeba go koniecznie skonsultować z psychiatrą. W wielu sytuacjach konieczna jest bowiem farmakoterapia. Psychiatra powinien nam również podpowiedzieć wsparcie farmakoterapii psychoterapią. To połączenie daje najlepsze efekty leczenia. Podczas psychoterapii niejednokrotnie okazuje się bowiem, że przyczyną depresji były nierozwiązane problemy życiowe, nieradzenie sobie z codziennością lub postępowanie wbrew własnym wartościom. Skuteczna farmakoterapia i psychoterapia wzmacniają organizm oraz wyposażają nas w narzędzia zapobiegania nawrotom choroby.

Jak sobie radzić podczas depresji? Dajmy sobie szansę na gruntowną zmianę życia

Paradoksalnie depresja bywa szansą na przebudowę całej biografii. W trakcie leczenia, jeśli psychiatra przepisze nam leki należy ściśle trzymać się ich dawkowania, a w razie wątpliwości pytać o niepokojące nasz kwestie. W większości przypadków już po dwu miesiącach nastrój ulega wyrównaniu. Nieco dłużej powinna trwać psychoterapia, aby dała ona trwałe efekty. Trzeci element triady skutecznego leczenia depresji to zmiana stylu życiu. Trzeba zadbać o regularny, zdrowy sen, dietę bogatą w kwasy Omega-3 i codzienny spacer. Idealnym rozwiązaniem byłby w tym przypadku ruch na świeżym powietrzu trwający codziennie około godziny. Czas choroby to również potrzeba wycofania się z ważnych, życiowych decyzji, przestrzeń na relaks i możliwość odcięcia się od zbyt trudnych bodźców. Pamiętajmy, że żadna depresja, nawet ta mająca podłoże organiczne nie trwa wiecznie i także osoby, którym profilaktycznie zaleca się zażywanie antydepresantów wracają do codziennych aktywności i odzyskują radość życia. Depresja jest najczęściej jednorazowym epizodem, niekiedy z kilkoma nawrotami, ale jest wyleczalna, o ile damy sobie szansę na wsparcie i zmianę życiowa. Wiele osób po jej pokonaniu doświadcza wręcz poczucia większego sensu życia, zaczyna realizować odłożone plany i żyje w zgodzie z sobą.

Źródło: https://www.etio.pl/zdrowie-i-uroda/radzenie-sobie-z-depresja-i-samotnoscia

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj