Jeśli uprawiasz sport i nosisz okulary korekcyjne to wiesz, że soczewki kontaktowe stanowią doskonałą alternatywę. Są one idealne dla osób, które są aktywne, ponieważ nie parują, mamy większy kąt widzenia i co bardzo ważne nie odbija się w nich światło. Sięgając po soczewki kontaktowe chcemy też poprawić swój wygląd, bardzo często nosimy je, ponieważ nie lubimy swojej twarzy w okularach. Samo ich noszenie sprawia przyjemność. Poznajcie kilka prostych informacji, co warto widzieć o soczewkach kontaktowych przed ich zakupem.

Rodzaje soczewek

W salonach optycznych czy w sklepach internetowych mamy ogromny wybór soczewek różnych producentów. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z soczewkami wybór ten może przytłaczać. Osoby, które noszą je od dawna, zdążyły się już zapoznać, które są dla nich najlepsze.

Pamiętaj pierwszych soczewek nie powinniśmy nigdy kupować samemu, na własną rękę. Pierwszym krokiem, który musimy zrobić, aby móc zacząć nosić soczewki jest udanie się do okulisty, który dokładnie nas zbada, czy nie mamy żadnych przeciwwskazań.

Soczewki kontaktowe ze względu na cel ich noszenia

 • Soczewki korekcyjne – stosujemy je do korekcji wady wzroku.
  • Soczewki korekcyjne zwykłe (sferyczne)
  • Soczewki korekcyjne toryczne (osoby cierpiące na astygmatyzm)
  • Soczewki progresywne (stosowane po 40 roku życia)
 • Soczewki lecznicze – stosujemy je jako opatrunek w przypadku uszkodzenia rogówki, pomagają również niwelować dolegliwości bólowe po zabiegach.
 • Soczewki kosmetyczne – stosujemy je, gdy nie mamy wady wzroku, wyłącznie w celu zmiany koloru rogówki.

Soczewki kontaktowe ze względu na czas noszenia

 • Jednorazowe jednodniowe soczewki – Ubieramy soczewkę rano, a wieczorem przed snem wyjmujemy i wyrzucamy. To bardzo higieniczne rozwiązane, zalecane dla osób, które jeszcze wcześniej nie korzystały z soczewek kontaktowych.
 • Soczewki wielokrotnego użytku – stosujemy je przez czas podany przez producenta na opakowaniu. Może być to dwa tygodnie, miesiąc, trzy miesiące. Jeśli zamierzamy korzystać z takich soczewek, powinniśmy zadbać o pielęgnacje i odpowiednie przechowywanie.

Najpopularniejsze mity wśród soczewek kontaktowych

Dużo osób uważa że założenie soczewki na oko jest trudne, owszem na początku wszystko co zaczynamy robić takie się wydaje. Jeśli pójdziemy do specjalisty, który krok po kroku cierpliwie będzie nam dawał wskazówki co robimy źle, a co dobrze dojdziemy do wprawy i bez problemu opanujemy ten mechanizm. Jest on bardzo prosty i zazwyczaj już za pierwszym razem wiadomo, co i jak należy robić.

Kolejnym mitem jest to, że dbanie o soczewki wymaga dużo czasu. Myśląc o soczewkach dwutygodniowych lub miesięcznych wymagają one tylko dwóch dodatkowych przedmiotów, specjalnego płynu oraz opakowania do ich przechowywania. Mając na uwadze jeszcze większy komfort użytkowania, możemy zdecydować się na soczewki jednodniowe do których nie jest potrzebny pojemnik czy płyn.

Mitów o soczewkach jest wiele, warto je zweryfikować, ponieważ są one nie zawsze zgodne z prawdą. Wszystko ma swoje plusy i minusy, tak samo jest z soczewkami. Warto się nad nimi zastanowić jeśli szukamy komfortu podczas uprawiania sportu czy po prostu aktywnie spędzamy czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj