Pomimo rosnących wynagrodzeń, wielu Polaków nadal nie stać na zakup nowego samochodu. To sprawia, że rynek aut używanych jest mocno rozbudowany. Znaleźć na mim można zarówno prawdziwe perełki, jak i odrestaurowane powypadkowe wraki, nie nadające się do dalszej eksploatacji. Aby uniknąć problemów i nie stracić pieniędzy, warto dowiedzieć się jak kupować używane auto.

Stan techniczny i sposób przeniesienia własności

Pierwszym zadaniem kupującego jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Oględzin najlepiej dokonywać w towarzystwie znajomego mechanika lub innej osoby, która będzie w stanie obiektywnie ocenić pojazd. Jeśli auto jest oferowane jako bezwypadkowe, warto sprawdzić specjalnym czujnikiem grubość lakieru w newralgicznych miejscach. Pozwoli to zweryfikować słowa sprzedawcy i sprawdzić jego wiarygodność. Przed dokonaniem zakupu należy również zajrzeć do wnętrza, aby przekonać  się, czy stopień zużycia kierownicy, foteli oraz dźwigni zmiany biegów jest adekwatny do przebiegu. W ten sposób najłatwiej sprawdzić, czy licznik nie został znacząco cofnięty. Jeżeli stan techniczny auta jest zadowalający, można przystąpić do finalizacji transakcji. Dokumentem potwierdzającym zakup samochodu od firmy jest faktura. Jeżeli pojazd będzie nabywany od osoby prywatnej, należy sporządzić umowę sprzedaży-kupna w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, podpisanych przez zbywcę i nabywcę. Wzory umów dostępne są w Internecie. Podczas wypełniania umowy, trzeba potwierdzić tożsamość zbywcy oraz zwrócić uwagę na poprawność wprowadzonych danych.

Formalności po zakupie

Żeby móc odjechać kupionym samochodem należy mieć ważne ubezpieczenie OC. W przypadku pojazdów sprawdzonych z zagranicy, które nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce, możliwe jest wykupienie polisy krótkoterminowej. Jeżeli auto było rejestrowane w kraju, sprzedający wraz z samochodem powinien przekazać nabywcy swoje ubezpieczenie OC. Nabywca ma prawo korzystać z otrzymanej polisy do końca jej ważności lub wypowiedzieć ją i zawrzeć nową polisę na siebie. W sytuacji, gdy pojazd nie ma ważnego ubezpieczenia, niezbędne jest jego wykupienie w dniu zakupu. W sytuacji, gdy kupiony pojazd nie ma ważnego badania technicznego, konieczne jest udanie się na stację diagnostyczną w celu uzyskania zaświadczenia o dopuszczeniu do ruchu. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2020 roku, każdy zakupiony samochód musi zostać zarejestrowany w ciągu 30 dni. Za nieprzestrzeganie tego terminu grożą kary od 200 zł do 1000 zł. Koszty rejestracji wahają się od 81 zł do 256 zł i są uzależnione od tego, czy auto było wcześniej rejestrowane w kraju.

Jak wybrać dobry skup: https://motoweb.com.pl/jak-wybrac-dobry-skup-aut/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj