Wypoczynek w przydomowej strefie relaksu potrafi być naprawdę przyjemny. Trzeba jednak wcześniej zadbać o jej odpowiednie urządzenie i wyposażenia. Musi znaleźć się tam przynajmniej kilka elementów. Niezmiernie ważne jest także wygodne oświetlenie. Jakie lampy zamontować na nowoczesnym tarasie, by uzyskać optymalne rezultaty i najwyższy poziom funkcjonalności? O tym przeczytacie poniżej.

Lampy zewnętrzne na taras – jakie oprawy się stosuje?

Oświetlenie zewnętrzne najczęściej jest znacznie bardziej wymagające niż lampy stosowane w domowych wnętrzach. Z czego to wynika? Nie da się ukryć, że oprawy montowane na tarasie są nieustannie narażone nie tylko na uszkodzenia, ale też na bardzo trudne warunki atmosferyczne. Na ich zniszczenie może wpłynąć ekspozycja na wilgoć, opady, zmiany temperatury i promieniowanie UV.

Z tego względu trzeba zastosować właściwe produkty. Powinny być trwałe, zrobione z materiałów, które nie ulegną zniszczeniu po jednym lub dwóch sezonach ogrodowych. Najlepiej sprawdzają się tworzywa sztuczne, szkło, stal nierdzewna. Spory wybór takich rozwiązań pojawia się choćby na stronie: https://azzardo.com.pl. Równocześnie muszą to być oprawy o wysokim współczynniku ochrony IP, czyli zabezpieczone przed wniknięciem do wnętrza pyłów lub wilgoci. Na tarasach warto stawiać na produkty, których stopień pyło i wodoszczelności nie jest niższy niż IP44.

Najpopularniejsze typy lamp na taras

Nowoczesne oświetlenie tarasowe powinno wpisywać się w całościową aranżację przestrzeni. W przypadku minimalistycznych kącików do wypoczynku świetnie sprawdzają się proste, geometryczne lampy, utrzymane w stonowanej kolorystyce lub w naturalnym kolorze metalu.

Jak dobrze oświetlić taras? Stosuje się różne typy opraw oświetleniowych. Przede wszystkim są to modele naścienne, jak:

  • kinkiety,
  • oczka wpustowe,
  • reflektory.

Umieszcza się je równomiernie w całej przestrzeni, by stworzyć optymalne warunki do bezpiecznego i swobodnego przemieszczania się lub spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Czasami, podobnie jak w salonach, nad zestawem mebli wypoczynkowych umieszcza się jeszcze efektowną lampę wiszącą (możliwe w przypadku tarasów zadaszonych), a przyjemne doświetlenie uzyskuje się z pomocą lamp dogruntowych i na słupkach, które wbija się w trawnik wzdłuż linii podestu tarasowego. Sporo pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni do relaksu w domu i w ogrodzie można znaleźć na przykład na stronie: https://ihome24.pl.

Idealne sterowanie oświetleniem na tarasach

Dobór odpowiednich lamp na taras to jedno. Oprócz nich warto zadbać o odpowiedni sposób kontrolowanie oświetlenia. Można zdecydować się oczywiście na energooszczędne produkty LED – o odpowiednich parametrach technicznych, dopasowane do rozmaitych potrzeb użytkowników. Wiele z nich pozwala na zdalne sterowanie wszystkimi punktami świetlnymi w przydomowej strefie – z pomocą aplikacji mobilnych lub wygodnego pilota.

Jak jeszcze zwiększyć funkcjonalność systemu? Świetnie sprawdzają się praktyczne czujniki, a zwłaszcza sensory zmierzchu. Automatycznie włączają lampy, gdy poziom natężenia światła spadnie poniżej ustalonej wartości. Pozwala to w pełni rozkoszować się wypoczynkiem, nie martwiąc się o porę dnia lub nocy.

Jak stworzyć idealne oświetlenie na tarasie?

Dobre oświetlenie na tarasie zapewnia wygodę korzystania z przestrzeni, wpływa na jej walory estetyczne, również po zapadnięciu zmroku. Warto przemyśleć system kompleksowo i zgrać go z całą aranżacją – by taras stał się miejscem, do którego będziemy wracać z przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj