Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części – praktycznej oraz teoretycznej. Dodatkowo drugie zadanie podzielone jest na cztery etapy, z czego każdy z nich musi być wykonany niemalże bezbłędnie. Jak zdać prawo jazdy w Poznaniu, żeby móc samodzielnie usiąść za kierownicą? Sprawdź dokładne dane.

Podejście do egzaminu teoretycznego

Egzamin na prawo jazdy rozpoczyna się od części teoretycznej. Podczas jej trwania musisz udowodnić, że znasz przepisy ruchu drogowego i możesz bez przeszkód wyjechać na ulice miasta. Zdarza się, ze w niektórych szkołach jazdy wewnętrzny egzamin teoretyczny jest warunkiem koniecznym do przystąpienia do jazd. Po przejściu przez państwowy, możesz przystąpić do części praktycznej.

Jak zdać egzamin praktyczny?

Jak zdać prawo jazdy? Należy przejść przez cztery etapy egzaminu praktycznego. Pierwszy z nich to wskazanie wyznaczonych świateł lub otworów do wlania płynów w samochodzie. Po jego wykonaniu ustawiasz odpowiednio fotel i lusterka w taki sposób, żeby bez problemu i wygodnie móc prowadzić pojazd w trakcie egzaminu. Następnie przed Tobą najtrudniejsze zadanie podczas zdawania prawa jazdy.

Jak zdać prawo jazdy? Prawidłowa jazda po łuku

Żeby zdać egzamin na prawo jazdy, musisz przejść część na placu manewrowym. Najpierw czeka na Ciebie łuk. Musisz, bez zatrzymywania się, przejechać odpowiedni, wyznaczony za pomocą linii i pachołków, odcinek. Co jest tutaj ważne to umiejętność zapanowania nad pojazdem oraz zatrzymanie się we wskazanym miejscu. Co jest tutaj istotne, możesz pomylić się jeden raz. Wówczas zaczynasz to zadanie od nowa. Jednak dwie pomyłki mogą kosztować Cię czas i szansę na egzaminie.

Ruszanie na wzniesieniu

Jeżeli prawidłowo wykonasz zadanie na łuku, możesz przystąpić do ruszania na wzniesieniu. W tym przypadku konieczne jest odpowiednie manewrowanie sprzęgłem, gazem oraz hamulcem. Musisz wykonać to w taki sposób, żeby samochód nie stoczył się do tyłu. Musisz pojechać łagodnie i delikatnie, ale jednocześnie zdecydowanie. To zagwarantuje Ci wyjazd z placu manewrowego.

Jazda po mieście

Ostatnim etapem egzaminu na prawo jazdy jest jazda po mieście. Trzymasz się trasy wyznaczanej przez egzaminatora. Ważne jest tutaj trzymanie się wskazówek oraz przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Podczas tej części sprawdzana jest Twoja umiejętność praktycznego wykorzystania Twojej wiedzy, która została wykazana podczas egzaminu teoretycznego.

Całość trwa zazwyczaj około godziny. Po tym czasie możesz cieszyć się ze zdanego egzaminu i odliczać dni do chwili odebrania prawa jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj