Każdy właściciel samochodu, niezależnie od płci i wieku, pragnie, by jego pojazd prezentował się pięknie nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Trochę łatwiej mają właściciele aut, które posiadają tapicerkę materiałową- tę wystarczy wyprać, a nieraz już po odkurzeniu wygląda dobrze, natomiast posiadacze skórzanych tapicerek muszą się już trochę nagimnastykować. Od dawna wiadomo, że skórzana tapicerka kojarzy się z luksusem, więc aby nie straciła wyglądu po kilku latach użytkowania auta, trzeba o nią dobrze zadbać. Aby skóra zachowała swój doskonały stan na wiele lat, zabiegi pielęgnacyjne oraz czyszczenie należy wykonywać średnio raz na trzy miesiące. Na szczęście preparatów do dbania o skórę jest mnóstwo i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zanim przystąpimy do czyszczenia tapicerki, należy sprawdzić, czy mamy do czynienia z tapicerką ze skóry prawdziwej, czy syntetycznej. Warto pamiętać, że są to dwa różne rodzaje materiałów i do dbania o nie używa się często zupełnie różnych produktów. Jeśli już to wiemy lub właśnie to ustaliliśmy, możemy przystąpić do działania.

1. Odkurzanie

Pierwszym etapem jest, oczywiście, odkurzanie. Nie trzeba posiadać do tego specjalnego odkurzacza, ten domowy w zupełności wystarczy. Warto pamiętać, że jeśli nie mamy możliwości zabrania sprzętu z domu, to możemy również użyć tego na stacji benzynowej- są dostępne w większości takich miejsc.

Podczas odkurzania niezwykle istotna jest dokładność. Im sumienniej do tego podejdziemy, tym dokładniej pozbędziemy się wszelkiego rodzaju drobinek kurzu, piasku, czy też okruchów, które mogą rysować tapicerkę i zostawiać na niej mikropęknięcia. Szczególną uwagę dobrze jest poświęcić wszystkim szparom i szczelinom, bo, jak wiadomo, tam się zbiera najwięcej różnych pyłów. Pamiętajmy, żeby robić to delikatnie i nie szorować po materiale- tym działaniem możemy uszkodzić tapicerkę.

Po odkurzaniu warto wstępnie przemyć tapicerkę i zwilżoną szmatką usunąć resztę kurzu.

2. Czyszczenie i pielęgnacja

Jeśli odkurzanie i przetarcie tapicerki mamy juz za sobą, możemy przystąpić do czyszczenia i pielęgnacji materiału za pomocą przeznaczonych do tego środków.

Stosując środki do czyszczenia trzeba pamiętać, że równie istotny jest sposób nakładania preparatu- od tego również zależy, czy nasza tapicerka nie zostanie niechcący przez nas uszkodzona. Preparat najpierw nakładamy delikatnie miękką szmatką, najlepiej z mikrofibry, na całą powierzchnię czyszczonego miejsca, a następnie czyścimy nią tapicerkę. Dopiero teraz możemy nieco mocniej wcierać środek. Tak, jak przy odkurzaniu, tu również warto robić to dokładnie, by mieć pewność, że kosmetyk dotarł do wszystkich zakamarków. Trochę więcej uwagi dobrze jest poświęcić miejscom, które są bardziej narażone na uszkodzenia, np, siedzeniom i łączeniom.

3. Preparaty do czyszczenia skóry

Wybór preparatów jest ogromny i są dostępne w wielu miejscach. Możemy je kupić zarówno w dużych marketach, sklepach motoryzacyjnych, jak i na stacjach benzynowych, w różnym przedziale cenowym, dzięki czemu każdy może znaleźć coś na swoja kieszeń.

Dobre środki to takie, które pielęgnują skórę nie uszkadzając jej, a także pozostawiają po sobie przyjemny zapach. Nie warto korzystać z nawilżonych chusteczek do czyszczenia tapicerki- nie wszystkie rodzaje są odpowiednie do skóry, a ich użycie może odbarwić lub wysuszyć skórę.

Źródło: https://motopl.com/2019,dbamy-o-skore-w-samochodzie-1777.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj