Dzieci to bardzo wymagający klienci, którzy potrzebują wyrobów wysokiej jakości, spełniających określone wymagania. Kredki, których używają dzieci, muszą być wygodne w użytkowaniu, piękne i kolorowe. Jeżeli będą kiepskiej jakości, o mało wyrazistych kolorach mogą zniechęcić do rysowania i artystycznego rozwoju. Warto zadbać o to, aby maluch od najmłodszych lat rozwijał się plastycznie, zachęcać go do tego, proponować odpowiednie środki artystycznego wyrazu.

Dlaczego dzieci powinny rysować?

Rysowanie jest idealną rozrywką dla dzieci w każdym wieku. Doskonale rozwija motorykę małą, pomaga wyrazić emocje, pobudza kreatywność i wyobraźnię. Dziecko, które rysuje, ma okazje wyrazić swoje lęki i skrywane emocje. Jest to idealna forma rozrywki i spędzania wolnego czasu, uczy cierpliwości i wiary we własne siły. Jednak kredki, aby wzbudziły zainteresowanie najmłodszych, muszą być odpowiednio dobrane i dopasowane do wieku i indywidualnych upodobań. Czym się kierować, aby maluch pokochał rysowanie i mógł rozwijać się artystycznie?

Jakie czynniki należy uwzględnić przy wyborze kredek?

Wybór kredek nie jest łatwy. Na rynku można znaleźć kredki w wielu rodzajach, cenach i kształtach. Kupując produkty dla dzieci, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. wiek użytkowników. Inne produkty będą lepsze dla dwulatka zaczynającego swoją przygodę z rysowaniem, inne dla ucznia niższych klas szkoły podstawowej, a jeszcze inne dla młodej osoby, która od lat rysuje i rozwija swój talent. Wybierając kredki, należy patrzeć na ich kształt, twardość, płynność rysowania oraz poziom krycia. Warto wziąć pod uwagę stopień zaawansowania dziecka, poziom jego motoryki. Idealnie dobrane kredki pozwolą dziecku na kreowanie na papierze swojego świata, pełnego kolorów i fantazyjnych wzorów.

Jakie kredki dla poszczególnych grup wiekowych?

Każda grupa wiekowa ma swoje potrzeby i wymagania. Dzieci dwu, trzyletnie, które zaczynają tworzyć pierwsze rysunki, potrzebują kredek, które będą pewnie leżeć w dłoni. Powinny być grube, przyjemne w dotyku, dobrze sprawdzą się kredki w trójkątnych obudowach. Trójkątne kredki nie ślizgają się między paluszkami, ułatwiają naukę prawidłowego chwytu, który jest niezbędny do późniejszej nauki pisania. Kredki dla najmłodszych dzieci powinny być mocno napigmentowane, dzięki temu maluchy nie będą musiały mocno przyciskać kredki do kartki. Jeżeli kredka będzie wymagała mocnego nacisku, może zniechęcić dziecko do tworzenia. Dla najmłodszych dzieci świetnie nadają się:

  • kredki świecowe – to jedne z najpopularniejszych kredek, od których maluchy zaczynają swoją przygodę z rysowaniem. Są miękkie, łatwo się nimi rysuje, ale ich minusem jest duża łamliwość.
  • kredki żelowe – świetne dla maluchów, pozostawiają na kartce gruby ślad, nie wymagają użycia dużej siły.
  • kredki ołówkowe – to najpopularniejszy rodzaj kredek, występują w różnej grubości i twardości.

Każdego rodzaju wyżej wymienione kredki dostępne są na stronie: https://allegro.pl/kategoria/artykuly-plastyczne-kredki-50689

Kredki pastelowe i akwarelowe – nieograniczone możliwości tworzenia

Dla nieco starszych dzieci, które opanowały już prawidłowy chwyt, wybór kredek jest dużo większy. Na uwagę zasługują kredki pastelowe i akwarelowe, które dają ogromne możliwości artystyczne.

  • Kredki pastelowe – cechuje je dobra pigmentacja, dzięki czemu zostawiają mocny, wyrazisty ślad. Zbudowane są z kolorowego pigmentu, zmieszanego z gumą arabską, żółcią i gliceryną. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej, pozwalają na tworzenie dziecięcych dzieł sztuki. Rysując nimi, można uzyskać efekty podobne do farb akwarelowych. Można używać ich na każdej powierzchni, a dzięki temu, że są miękkie, nie wymagają dużego nacisku, dziecko nie męczy ręki. Można rozcierać je palcami, co daje ciekawy, różnorodny efekt. Pozwalają również na szczegółowe dopracowanie rysunku. Kredki pastelowe wspaniale uczą łączenia barw, pozwalają tworzyć niespotykane połączenia, plamy i niepowtarzalne efekty. Rozwijają dziecięcą kreatywność, wyobraźnię i artystyczną duszę.
  • Kredki akwarelowe – są bardzo lubiane, ponieważ można używać ich na kilka sposobów, na mokro i sucho. Łączą w sobie dwa rodzaje kredek, dzięki czemu dają nieograniczone możliwości artystyczne. Powstają z gipsu, kredy lub glinki, z dodatkiem wosku, pigmentu, gumy lub oleju. Mogą zastąpić zwykłe kredki ołówkowe lub farbki akwarelowe, jednak rysuje się nimi dużo łatwiej niż farbami. Technik rysowania kredkami akwarelowymi jest bardzo dużo, można bawić się metodami, łączyć je, wymyślać swoje własne sposoby. Obrazy narysowane kredkami akwarelowymi można rozmazać mokrym pędzelkiem, dzięki temu powstaje ciekawy, często zaskakujący efekt. Kredki można zwilżać, co daje efekt rozmycia, można zdrapać trochę pigmentu z kredki i używać go jak zwykłej farby. Ciekawy efekt można uzyskać mieszając kolory, nakładając jedne na drugie lub rysując na mokrej kartce. Możliwości jest bardzo dużo, warto je wypróbować i znaleźć swoją ulubioną.

Rysowanie to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, który warto rozwijać już od najmłodszych lat. Dobre kredki to podstawa, która może być bazą do artystycznego rozwoju, pokazania siebie, wyrażenia emocji. Warto pomóc dziecku poznać rodzaje kredek i pozwolić wybrać takie, które najbardziej mu się spodobają, pozwolą cieszyć się rysowaniem i rozwijać umiejętności plastyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj