Dereń to krzew zaliczający się do rodziny dereniowatych. Jest uważany za jedną z piękniejszych roślin, a zatem nic dziwnego w tym, że cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród miłośników ogrodnictwa. Istnieje kilkadziesiąt gatunków tej rośliny, z czego większość nadaje się do ogrodowej uprawy. Co ciekawe, owoce rośliny od stuleci znajdują zastosowanie w kuchni. Historyczne źródła potwierdzają, że w Chinach i Japonii były urządzane na wiele różnych sposobów i traktowane jako pożywne przekąski.

Czym charakteryzuje się dereń?

W ogrodnictwie dereń zaliczany jest do roślin ozdobnych. Najbardziej znaną odmianą w Polsce jest dereń kousa odznaczający się nieco grubszymi listkami w kolorze ciemnej zieleni i pięknymi czterolistnymi kwiatami w kolorze bieli. Spektakularnie prezentujące się kwiaty na ogół pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. W okresie jesiennym pojawiają się także owoce, które zbiera się, gdy są już całkiem dojrzałe. Owoce w większości odmian rośliny są jadalne, aczkolwiek należy pamiętać, że poszczególne odmiany wypuszczają owoce o nieco toksycznym składzie. Przed ewentualnym spożyciem należy zatem się zorientować, czy mamy do czynienia z odmianą, która na to pozwala.

Jak uprawiać?

Na szczęście dereń nie jest rośliną wymagającą. Uprawa tej wspaniałej rośliny należy do zadań nieskomplikowanych. Jednym z nielicznych aspektów, które należy dopilnować jest rodzaj gleby. Derenie uwielbiają glebę średnio żyzną, piaszczysto-gliniastą i z dodatkiem wapnia. Dereń to roślina, która tak naprawdę robi wrażenie przez cały rok. Cudowne kwiaty pojawiają się na wiosnę, ale już wczesną jesienią można zaobserwować imponujące owoce i delikatne jesienne przebarwienia na listkach. Podczas uprawy należy jednak pamiętać, że dereń nie toleruje gleby kwaśnej. Najlepszy wyborem będzie gleba z odczynem neutralnym lub zasadowym. Warto pamiętać o tym, że okres aklimatyzacji w przypadku tych roślin może potrwać nawet do trzech lub więcej lat. W tym czasie należy zadbać o odpowiedni poziom wilgoci gleby i podlewać roślinę, jeżeli opady atmosferyczne nie będą wystarczające. Jeśli nie jesteśmy pewni co do warunków uprawy dereni polecamy skorzystać z usług profesjonalistów, którzy prowadzą sklep z kwiatami.

Jakie gatunki derenia cieszą się największym uznaniem?

W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się dereń jadalny. Przede wszystkim ze względu na piękne kwiaty, ale również ze względu na jadalne owoce, które dla wielu ogrodników są najcenniejszym darem. Z owoców derenia jadalnego można przyrządzać przetwory. Cieszą się wielkim uznaniem również z powodu zdrowotnych właściwości. Owoce te wykazują działanie przeciwzapalne, wspomagają redukowanie niedokrwistości i wzmacniają cały układ immunologiczny. Warto również zwrócić uwagę na dereń pagodowy, pochodzący z krajów azjatyckich. W dobrych warunkach roślina może osiągnąć nawet do ośmiu metrów wysokości. Roślina odznacza się pięknymi białymi kwiatami przybierającą formą płaskich kwiatostanów. To odmiana niezwykle odporna na niskie temperatury i absolutnie niewymagająca specjalnej pielęgnacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj