jeansy

Jeansowe spodnie to dla wielu podstawowy element naszej garderoby. Aby móc jak najdłużej cieszyć się świetną jakością tego elementu ubioru, należy odpowiednio zadbać o jeans. Jakich zasad podczas prania powinniśmy przestrzegać, aby jeansy mogły służyć nam jak najdłużej? Podpowiadamy w artykule!

1. Jeansy pierzemy rzadko

Być może niektórzy nie zgodzą się z tą zasadą, jednak to właśnie ograniczenie częstotliwości prania jeansów sprawi, że będziemy mogli nosić je znacznie dłużej. Z pewnością dobrze będzie wstrzymać się z pierwszym praniem po zakupach. Zaleca się wypranie ich dopiero po około czterech miesiącach. W tym czasie spodnie dopasowują się do sylwetki, przez co stają się znacznie wygodniejsze. Zanim jednak wsadzimy je pierwszy raz do pralki, dobrze będzie wymoczyć je w wodzie z octem i solą. Dzięki temu jeszcze dłużej zachowają swój kolor.

2. Sprawdź metki

To zasada dotycząca nie tylko prania jeansów. Przed praniem czegokolwiek należy zapoznać się z zaleceniami producenta na metce. Dzięki temu dobierzemy odpowiednią temperaturę wody, program prania, a także zalecany sposób prasowania i suszenia. W przypadku jeansów zazwyczaj zaleca się niskie temperatury, czyli 30-40 stopni Celsjusza. Jeśli nie wiesz, co oznaczają poszczególne metki, polecamy poradnik: https://mr-ziggi.pl/jak-czytac-metki/.

3. Przygotuj spodnie

Przed wsadzeniem jeansów do pralki, należy sprawdzić, czy nic nie zostało w kieszeniach. Opróżniamy je, zapinamy też guziki i zamki, aby ostre elementy nie zniszczyły innych pranych z jeansami materiałów.

Nie zapomnijmy również o segregacji ubrań. Ciemne jeansy pierzemy z ciemnymi rzeczami. Jasne – z jasnymi. Nie zaleca się jednak prania niebieskich i czarnych jeansów jednocześnie. To ze względu na barwnik wykorzystywany do farbowania jeansów, czyli indygo – bardzo łatwo się wypłukuje, przez co tkaniny mogą stać się wyblakłe i poszarzałe.

4. Zadbaj o dobre warunki prania

Gdy nastawiamy pranie z jeansowymi spodniami, musimy wziąć pod uwagę, że:

  • najlepsza będzie niska temperatura prania;
  • do jeansów dedykowany jest specjalny program, który trwa około 15 minut (jeśli nie mamy takiej opcji, ustawmy krótki program prania);
  • należy zrezygnować z dodatkowego płukania, ponieważ zbyt zmiękczony materiał straci swoją formę;
  • jeansy pierzemy na niskich obrotach (maksymalnie 800).

W niektórych przypadkach dobrze będzie zdecydować się na ręczne pranie jeansów. Dotyczy to głównie bardzo jasnych, bardzo ciemnych, z dziurami oraz tych z cienkich materiałów.

Środki dezynfekujące do prania Mr. ZIGGI

5. Postaw na dobry środek piorący

Niezwykle ważne jest również to, z jakiego środka piorącego skorzystamy podczas prania jeansów. Klasyczne, niebieskie jeansy pierzemy w produkcie dedykowanym kolorowym ubraniom. Czarne jeansy zaś pewnie będzie wyprać w płynie do prania – istnieje mniejsze ryzyko, że niewypłukany do końca środek pozostawi nieestetyczne plamy i zacieki. Unikajmy stosowania płynów zmiękczających – sprawiają one, że struktura sztywnych włókien bawełny zostaje naruszona, a przez to spodnie tracą swoją formę. Zapomnijmy też o korzystaniu z wybielacza!

Dobrą opcją będą hipoalergiczne środki piorące od Mr. ZIGGI. Są przeznaczone do prania kolorowych ubrań i wystarczy już niewielka ilość proszku lub płynu, by dokładnie oczyścić tkaniny. Do tego są delikatne nie tylko dla materiałów, ale i dla naszej, dlatego bez wahania mogą korzystać z nich alergicy czy posiadacze skóry skłonnej do podrażnień.

6. Susz poprawnie!

Poza właściwie przeprowadzonym praniem jeansowych spodni również dzięki przestrzeganiu zasad suszenia możemy przedłużyć żywotność ubrań. Przede wszystkim unikajmy ciepła – okolice grzejnika czy wystawienie spodni na działanie promieni słonecznych nie będzie dobrym pomysłem. Najlepiej będzie rozwiesić je na sznurku w przewiewnym miejscu. Dzięki temu nie będzie potrzeby prasowania spodni, które źle znoszą kontakt z żelazkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj