Prowadzenie.

Jaki jest odpowiedni wiek dla dzieci, aby posiadać swój pierwszy smartfon? Jest to bardzo poważna debata i rodzice wydają się bardzo zaniepokojeni tym, co robić w takim scenariuszu. Chociaż smartfony mogą być bardzo przydatne w wielu sytuacjach, ich niewłaściwe użycie może okazać się bardzo niebezpieczne. Biorąc pod uwagę fakt, że aplikacje przyjazne dziecku są dostępne w dzisiejszych czasach, decyzja stała się jeszcze trudniejsza dla rodziców.

Według wyników ostatniego badania prawie 56% dzieci w wieku 10-13 lat posiada własne smartfony. Byłoby szokujące, gdybyśmy dowiedzieli się, że wysoki odsetek 25% dzieci należących do grupy wiekowej 2-5 lat również korzysta ze smartfonów. Choć liczby te są dość nieoczekiwane, pytanie o odpowiedni wiek, w którym dziecko może posiadać smartfon, pozostaje nienaruszone. Aby się o tym przekonać, dokonaliśmy jakichś własnych badań. Kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji, czy czas na posiadanie smartfona przez dziecko jest odpowiedni, podano poniżej.

W jaki sposób telefon będzie używany?

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć, jest zastanowienie się nad potencjalnym wykorzystaniem smartfona, który planujesz oddać dziecku. Pomyśl o rzeczach, które sprawiają, że Twoje dzieci chcą smartfona w pierwszej kolejności. Zanim więc powiesz „nie” prośbie dziecka o zakup nowego telefonu, powinieneś przeprowadzić dyskusję na temat tego, co planuje z nim zrobić. Oczywiście, zwykle używane byłoby do interakcji z przyjaciółmi na różnych portalach społecznościowych i czacie, ale istnieje wiele innych rzeczy na temat smartfonu, który może okazać się bardzo przydatne dla Twojego dziecka.

Dojrzałość emocjonalna.

Zgodnie z opiniami większości ekspertów związanych z psychologią dziecięcą, nie istnieje żaden standardowy wiek, który czyni dziecko gotowym do posiadania własnego smartfona. Niektórzy eksperci wierzą, że przekazanie dziecka przez smartfon służy im właśnie poprzez stworzenie odpowiedniego rodzaju podstaw do osiągnięcia doskonałości w cyfrowym świecie postępu technologicznego. Jest jednak niezwykle ważne, aby rodzice upewnili się, że ich dziecko jest wystarczająco dojrzałe fizycznie i emocjonalnie, aby prawidłowo posługiwać się smartfonem.

Ucierpieć czy pomóc w rozwoju?

Zdaniem ekspertów smartfony nie odgrywają żadnej roli w rozwoju społecznym dziecka. Nadmierny czas wyświetlania ekranu może okazać się problemem, ale nie można odejść od faktu, że technologia zapewnia nam wiele możliwości nauki i doświadczeń, a smartfon będzie robił to samo z dzieckiem. Smartfony mogą być bardzo pomocne zwłaszcza w przypadkach, gdy dzieci nie posiadają innego rodzaju pozytywnych emocjonalnych i poznawczych symulacji.

Odpowiedni wiek dziecka, w którym może ono posiadać smartfon.


Więc w jakim wieku dziecko powinno mieć własny telefon? Jak wspomniano powyżej, nic nie może być powiedziane z całą pewnością. Różne szkoły myślenia mają różne poglądy w tym względzie.

Według dyrektora Centrum Badań nad Psychologią Mediów, dr Pameli Rutledge, podawanie smartfona dziecku, które nie ukończyło sześciu lat, jest całkowicie nierozsądne. Jest to nieczytelne i niestosowne z punktu widzenia rozwoju. Więc jeśli Twoje dziecko jest sześciolatkiem, to jest nieco niebezpieczne, aby dać mu swój własny smartfon, ale jest niezwykle ważne, aby odrobić niezbędne prace domowe najpierw.

Zanim zaczniesz myśleć o przekazaniu smartfona swojemu dziecku, powinieneś porozmawiać z nim o tym, co planuje z nim zrobić. Postaraj się być tak pokorny i empatyczny, jak to możliwe, aby dokonać dobrego osądu. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko jest gotowe do posiadania telefonu, daj mu go po zainstalowaniu dobrej aplikacji kontroli rodzicielskiej. Na rynku dostępne są różne typy aplikacji monitorujących. Musisz rozważyć kilka różnych opcji i wybrać aplikację, która wydaje się być najbardziej odpowiednią opcją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj