Co jest potrzebne do budowy szamba na działce? Jakie są koszty? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury artykułu.

Co to jest szambo i kiedy właściwie jest potrzebne? Jakie są warunki techniczne budowy szamba? Jaka powinna być lokalizacja szamba na działce? Ile kosztuje budowa szamba? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

Co to jest szambo i kiedy jest potrzebne?

Szambo to nic innego jak szczelny zbiornik, który przeznaczony jest do gromadzenia nieczystości ciekłych z budynku. Szambo buduje się na działkach, na których nie ma możliwości podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Standardowe szambo betonowe składa się z betonowych elementów, które łączy się ze sobą po to, aby mogły stworzyć jednolitą całość. A zatem, jeśli na Twojej działce nie ma sieci kanalizacyjnej i nie ma takiej możliwości, aby do tej sieci się podłączyć, będziesz musiał wybudować szambo. Zbiornik tego rodzaju należy wybudować również wtedy, gdy jest potrzeba przechowywania nieczystości na własnej posesji.

Pamiętaj, że budując szambo, musisz także zaopatrzyć się w odpowiednią pompę. Jeśli nie wiesz, jakie urządzenie wybrać, polecamy pompę z rozdrabniaczem, którą znajdziesz na stronie https://ogrody24.pl/pompy/pompy-zatapialne/pompy-do-szamba-z-rozdrabniaczem w atrakcyjnych cenach.

Dlaczego warto zdecydować się na pompę z rozdrabniaczem? Głównie dlatego, że ma ona rozdrabniacz wirnikowy, młotkowy, nożowy lub wielokanałowy dyskowy, który służy do skutecznego rozdrabniania ciał stałych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zamontowana pompa nie ulegnie zablokowaniu. Dodatkowo zamontowane w nim części będą odpowiednio chronione przed ewentualną awarią spowodowaną przez ciała obce, które mogą znaleźć się w gromadzonych nieczystościach. Więcej różnorodnych pomp – w tym także do szamba – znajdziesz na ogrody24.pl w konkurencyjnych cenach. Już teraz sprawdź pełną ofertę i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

Warunki techniczne budowy szamba i lokalizacja

Budowa szamba na działce wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymagań technicznych oraz lokalizacyjnych. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego szambo nie może znajdować się bliżej niż 3 metry od granicy działki. Dodatkowo szambo musi być wykonane tak, aby do jego wnętrza możliwy był bezpieczny i bezproblemowy dostęp.

Należy również pamiętać o tym, że budowę szamba na działce trzeba zgłosić do odpowiedniego urzędu, nawet jeśli chodzi o zbiorniki bezodpływowe. Zgodnie z polskim prawem każda budowa bezodpływowego zbiornika, którego pojemność wynosi więcej niż 5 m3, wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli budowa szamba będzie łączyć się z podłączeniem nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, koniecznie może być także uzyskanie pozwolenia od właściwego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.

Ile kosztuje budowa szamba?

Ile kosztuje budowa szamba na działce? Koszt uzależniony jest od kilku czynników. Lista ta obejmuje wielkość szamba, rodzaj materiału, koszt transportu oraz montaż. Do tego należy doliczyć także koszty formalne, w tym pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy szamba. Średnio koszt budowy szamba betonowego, którego pojemność wynosi 10-12 m3 wynosi około 2500-3500 złotych. Szambo plastikowe o takiej samej pojemności może być tańszą opcją. Nie są to jednak ostateczne kwoty, ponieważ dotyczą przede wszystkim ceny samego zbiornika na nieczystości ciekłe. Do tego należy doliczyć koszty montażu.

Może Cię również zainteresować wpis o kosztach budowy studni głębinowej na działce. Sprawdź: https://ogrody24.pl/blog/post/ile-kosztuje-wykopanie-studni-glebinowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj