Rodzaj źródła ciepła, jaki wybieramy do naszego domu, ma ogromne znaczenie podczas naszego komfortu życia codziennego. Dlatego tak ważne jest, abyśmy przemyśleli dokładnie dobór źródła energii. Możliwości wyboru źródeł ciepła jest naprawdę wiele. Jednak decyzja, na co się zdecydować wcale nie należy do najprostszych. Czasy, w których przyszło nam żyć, są bardzo drogie i niepewne (pod względem stabilności cen paliwa grzewczego oraz jego dostępności). W znacznej mierze przyczyniły się do tego pandemia oraz trwająca wojna na Ukrainie. W tym artykule przybliżymy pokrótce rodzaje źródeł ciepła oraz ich wady i zalety.

Rodzaje źródeł ciepła

Do najpopularniejszych źródeł ciepła, na jakie decydujemy się w gospodarstwie domowym, należą: pallet drzewny, ekogroszek, ogrzewanie gazem oraz pompa ciepła.

Pallet drzewny to najczęściej wybierane źródło ciepła nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Jest to czyste paliwo co w tych czasach istotne również ekologiczne. Pallet to nic innego jak resztki drewna głównie z tartaków, które ulegają sprasowaniu pod ciśnieniem. Jeśli chodzi o cenę tego rodzaju paliwa, to nie jest ona wygórowana. Jest on prosty i łatwy w dozowaniu oraz nie brudzi kotłowni, co także jest dużym plusem. Piece palletowe są nowoczesne i praktycznie samoobsługowe.

Ekogroszek to bardzo wydajne i wysokoenergetyczne paliwo, z którego korzysta wiele gospodarstw domowych. Jest to ekonomiczne paliwo. Oznacza to, że przy małym zużyciu oddaje dużo ciepła. Jest znacznie czystszy niż węgiel i daje mniej popiołu podczas spalania. Nowoczesne piece na ekogroszek są bardzo wydajne i emitują znacznie mniej szkodliwych substancji do środowiska niż starsze piece węglowe. Jednak cena ekogroszku obecnie nie jest niska. Jest to spowodowane sytuacją gospodarczą w Europie, na którą ogromny wpływ ma wojna.

Paliwo gazowe to także bardzo popularne źródło energii. Gaz jest wydajny, a piece praktycznie samoobsługowe, co stanowi wielką wygodę dla użytkowników. Jednak ceny gazu bardzo poszybowały w górę, a z prognoz wynika, że na ich spadek za bardzo nie możemy jak na razie liczyć.

Pompy ciepła to źródło energii, którego popularność rośnie w zawrotnym tempie. To przede wszystkim wygodne, nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie. Pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii z ziemi, powietrza lub wody. Jak działa pompa ciepła? Wymusza przepływ ciepła z miejsca o wyższej temperaturze do miejsca o niższej temperaturze. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Warto zwrócić uwagę, że sama pompa ciepła zasilana jest dzięki energii elektrycznej, której ceny znacznie wzrastają. Koszty założenia pompy ciepła są wysokie, jednak po dłuższym okresie zwracają się inwestorowi.

Decydując się na rodzaj ciepła w gospodarstwie domowym, musimy wziąć pod uwagę nie tylko ogrzanie budynku, ale także zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Kalkulacja kosztów i zysków powinna być indywidualna dla danego gospodarstwa domowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj