Występujące w ostatnim czasie hasło WWO, psychologia uznaje za dość potoczny termin. Kryją się pod nim osoby wysoko wrażliwe. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, w jaki sposób funkcjonują oraz jak wspierać WWO. 

Diagnozowaniem WWO psychologia zajmuje się od stosunkowo krótkiego czasu. Aktualnie uznaje się, że aż 20% społeczeństwa może zostać uznane za osoby wysoko wrażliwe. Co to oznacza? Czy WWO może utrudniać codzienne życie?

Czym jest WWO?

Osoby wysoko wrażliwe zostali wyposażeni przez naturę w bardziej wrażliwy układ nerwowy. Należy pamiętać o tym, że WWO nie jest wymysłem, chorobą czy cechą charakteru. To uwarunkowanie genetyczne, które wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Ze względu na różnice w budowie mózgu, u takich osób można zaobserwować inne mechanizmy przetwarzania bodźców, a także inny poziom reakcji na szereg kwestii. Mogą być to zarówno kwestie artystyczne, wysoko rozwinięta empatia, ale także znacznie silniejsze odczuwanie stresu. Wysoko wrażliwi mają również o wiele głębszy, bogatszy w marzenia sen.

Jakie cechy mają osoby wysoko wrażliwe?

WWO psychologia określa jako Wysoko Wrażliwą Osobowość. Nie jest to ani zaburzenie lękowe, ani wrodzona nieśmiałość. Osoby o zbiorze pewnych cech, wynikających z innej pracy mózgu mogą charakteryzować się głębszym odczuwaniem.

Choć samodzielne stawianie diagnozy nie rozwiąże wszystkich trudność i warto odwiedzić psychologa specjalizującego się w pracy z WWO, można przeanalizować, czy posiada się kilka kluczowych cech.

Najczęstszym objawem jest bardzo silna empatia oraz współodczuwanie. Zarówno w przypadku krzywdy, jak i radości. WWO mogą mocniej odbierać czyjeś emocje.

Również w przypadku sztuki czy natury, osoby WWO czują silniej. Z tego względu WWO to doskonali artyści.

Czy wysoko wrażliwe osoby trudniej funkcjonują na co dzień?

Codzienne funkcjonowanie w przypadku osób wysoko wrażliwych wymaga wyuczenia się pewnych mechanizmów. Współczesny świat potrzebuje ludzi z takimi predyspozycjami. Dzięki umiejętnemu ich wykorzystaniu czy zareklamowaniu WWO mogą być bardzo pożądani zarówno na rynku pracy, jak i wśród przyjaciół.

Wysoko wrażliwa osobowość u dzieci — jak wspierać?

W przypadku dzieci wysoka wrażliwość może utrudniać naturalny i wymagający proces dojrzewania. Silniejsze przeżywanie emocji, w tym także stresu, lęku oraz niepewności, może wpływać na wycofanie oraz trudności adaptacyjne.

W grupie przebojowych dzieci WWO może się nie odnaleźć. Warto zadbać o indywidualne podejście, zarówno w szkole, jak i po zajęciach. Wysoko wrażliwe dziecko może być uzdolnione w wielu dziedzinach wymagających pracy indywidualnej.

Jeśli szukasz dodatkowych informacji na temat WWO zapoznaj się z: e-lubliniec.pl.

Jakie zawody są dobrym wyborem dla osób wysoko wrażliwych?

WWO świetnie poradzi sobie we wszelkich dziedzinach artystycznych. Zarówno jako twórca, jak i badacz. To również świetni przedsiębiorcy, z łatwością odgadujący życzenia klientów.

Zagadnienie WWO psychologia porusza przede wszystkim w kwestii radzenia sobie z codziennością pełną stresu. Budując trwałe i mocne relacje czy szukając wymarzonej pracy, osoby wysoko wrażliwe powinny brać pod uwagę swoje wyjątkowe predyspozycje. W zależności od interpretacji mogą stanowić one zarówno przeszkody, jak i ogromne zalety. Należy je tylko odpowiednio wykorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj