Quady – to pojazdy, które dostarczają emocjonujących wrażeń i są źródłem niesamowitej zabawy. To pojazdy czterokołowe, choć czasami występują również w wersji trójkołowej. To pojazd z silnikiem dwusuwowym lub czterosuwowym, nadający się do jazdy w terenie pagórkowatym oraz po drogach publicznych.

Kto może korzystać z quadów?

Quad wyposażony jest w kierownicę motocyklową oraz szerokie opony odciążające, co sprawia, że ​​pokonywanie błotnistych terenów, rwących rzek czy wydm nie stanowi dla pojazdu żadnej przeszkody. To główny powód ich popularności – ci, którzy lubią oddawać się dzikiej zabawie obcowania z naturą, powinni zdecydować się na przygodę z quadami. Warto wspomnieć, że pojazdy te są wykorzystywane przez służby ratownicze a nawet wojsko. Z tego typu pojazdów mogą także korzystać dzieci od 14 roku życia, gdyż na ten pojazd potrzebne są także uprawnienia, które można w tym wieku otrzymać. Istnieją także wersje quadów dla małych dzieci, na które nie potrzebne są żadne uprawnienia, są to tzw. mini-quady, zwane także quadami kieszonkowe, czy też ATV dla dzieci. To określenia charakterystyczne dla quadów przystosowanych dla dzieci już nawet od 3 roku życia.

Jakie uprawnienia potrzebne są do jazdy quadem?

Quady można podzielić według różnych kryteriów. Istnieją lekkie quady (do 350 kg) i zwykłe quady, quady do 125 cm3 i quady o większej pojemności. Podział ten następuje głównie z powodu posiadania uprawnień do kierowania tymi maszynami. Quady do 125 cm3 prowadzone mogą być przez posiadaczy prawa jazdy AM, o które można się ubiegać od 14 roku życia. Wyższe pojemności wymagają już kategorii B1, o którą można się ubiegać od 16 roku życia lub kategorii B, którą można otrzymać od 18 roku życia.

Jakiego wybrać quada?

Każdy przyszły właściciel tego pojazdu zadaje sobie to pytanie. Warto wiedzieć przed zakupem na co zwrócić szczególną uwagę przed dokonaniem wyboru. Quady powinny być oczywiście dostosowywane do potrzeb, które mają spełniać. Nie ma więc potrzeby kupowania dużego i potężnego quada, aby jeździć po leśnej drodze dla rozrywki. To samo dotyczy maszyn, które będą używane do transportu po gospodarstwie. Duża moc oznacza duże zapotrzebowanie na serwisowanie, dlatego sprzęt powinien być dopasowany do stawianych przed nim zadań.

Jakie wyróżniamy rodzaje quadów?

  • quad rekreacyjny – będą to modele o pojemności silnika do 200cm3. Mogą mieć napęd na cztery koła lub tylko dwa tylne koła. Nadają się przede wszystkim do jazdy w łatwym terenie – drogach polnych i leśnych, drogach utwardzonych i innych mniej wymagających trasach.
  • quad sportowy – to pojazd o dużej mocy i dużej wytrzymałości konstrukcyjnej, ponieważ będzie on rywalizować w wyścigach, które zwykle opierają się na byciu najszybszym. Quady te stają przed prawdziwym wyzwaniem, muszą wytrzymać ciągłą jazdę z pełną prędkością, skoki, a także jazda po bardzo wyboistym terenie. Silnik mają dużą pojemność od 600 do 1000 cm3.
  • quad przeprawowy – w teorii niewiele różni się od quada sportowego. Musi on być również trwały, o dużej pojemności i mocy, aby pokonywać trudny teren. Technicznie jednak napęd na cztery koła jest w standardzie, a duży prześwit pojazdu pozwala pewniej pokonywać trudne przeszkody, nawet leżące kłody i drzewa. Jego codzienność to pokonywanie błotnistego terenu, wzniesień i często przewożeniu ciężkiego bagażu, w przypadku korzystania z niego w zespołach ratowniczych, leśnikach, wśród rolników i innych branżach, które wymagają szybkości w trudnym terenie. Wysokie wloty powietrza umożliwiają pokonywanie płytkich rzek i głębokich kałuż. Można z niego korzystać także zimą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj