Zdjęcia makro mogą być bardzo efektowne. Zbliżenie to interesująca opowieść zawarta na jednym ujęciu, która na co dzień umyka naszemu spojrzeniu. Jednak większość ludzi nie wie, jak poprawnie fotografować z bliska. Ustawienie trybu makro to główny, ale nie jedyny warunek wykonania dobrego zbliżenia. W naszym artykule zebraliśmy ważne punkty, które należy wziąć pod uwagę podczas makrofotografii.

Kiedy warto wybrać zdjęcia makro?

Makrofotografia służy nie tylko do fotografowania owadów i kwiatów. Zbliżenia są często używane w fotografii abstrakcyjnej, aby nadać tematowi inne znaczenie. Makro nadaje się do zdjęć ślubnych, fotografii kulinarnych, a nawet krajobrazów.

Piękno fotografii z bliska polega na tym, że nawet zwykła filiżanka kawy zamienia się w dzieło sztuki. Intrygować może rysunek na latte lub zwiewnej piance espresso. Na co dzień rzadko uważnie patrzymy na przedmioty, które nas otaczają. Zbliżenie pokazuje nieznaną złożoność prostych rzeczy. Uczy patrzeć głębiej.

Obiektyw makro do makrofotografii

Profesjonalni fotografowie używają obiektywów makro. Te specjalne układy optyczne są przeznaczone do fotografowania z bliska. Obiektywy tego rodzaju mają szeroki zakres ogniskowych. Powyższy parametr określa odległość roboczą od obiektu. Minimalna odległość ogniskowania mówi, z jakiej najbliższej odległości możemy robić zdjęcia. Pamiętaj, im dłuższa ogniskowa, tym dalej musisz ustawić aparat od tego, co próbujesz sfotografować. 

Jak robić zdjęcia makro?

  • Ustaw odpowiednią głębię ostrości
    Głębia ostrości jest bardzo ważna w fotografii makro, ponieważ pozwala uzyskać ostre zdjęcie na wybranym obszarze, gdy reszta obrazu jest rozmyta. Aby ustawić głębię ostrości, należy odpowiednio  użyć przysłony. Pamiętaj, im mniejsza diafragma, tym większa głębia ostrości. Dlatego warto ustawić jak najmniejszą wartość przysłony, aby uzyskać jak największą głębię ostrości.
  • Skorzystaj ze statywu
    Robienie zdjęć makro wymaga precyzji i stabilności, dlatego warto używać statywu. Ten prosty gadżet pozwoli ustawić aparat w odpowiedniej odległości od obiektu i zapewni stabilność podczas fotografowania.
  • Zwróć uwagę na oświetlenie
    Światło. Właściwe oświetlenie to podstawa dobrej fotografii. Przyjrzyj się oświetleniu miejsca, w którym planujesz sfotografować obiekt. Na otwartych przestrzeniach (pola, parki itp.) zwracaj uwagę na to, jak kolory wchodzą w reakcję z naturalnym światłem. W pomieszczeniu poeksperymentuj z oświetleniem przed zrobieniem zdjęcia. W fotografii makro często występuje niedobór światła, dlatego warto korzystać z lampy błyskowej. Flesz pozwoli na doświetlenie obiektu i uzyskanie ostrego ujęcia.
  • Wybierz odpowiednie tło
    Obiekt fotografowany z bliska powinien znajdować się w centrum uwagi. Ze względu na wyjątkowo małą głębię ostrości, tło odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu nastroju obrazu. Dlatego musisz zdecydować, w jaki sposób kolor tła będzie oddziaływać z obiektem. Wybierz kolory, które kontrastują z całą sceną, lub poszukaj odcienia, który współgra z tematem. To nada Twojemu zdjęciu interesujący wygląd.
  • Fotografuj w trybie ręcznym
    Użyj ręcznego ustawiania ostrości. Autofokus działa na zasadzie wykrywania kontrastu, więc obiektywowi trudno jest zidentyfikować wąską głębię ostrości. Uzyskanie dobrego, wyraźnego ujęcia jest łatwiejsze w trybie ręcznym.
  • Użyj zdjęć seryjnych
    Tryb seryjny daje Ci znacznie większy wybór. Jeden na sto obrazów z pewnością będzie udany. Podczas wykonywania zdjęć seryjnych lekko przesuń obiektyw. Dzięki temu w ciągu kilku sekund uzyskasz dużo większą różnorodność ujęć.
  • Skorzystaj z zasad kompozycji
    W przypadku ujęć z bliska ważna jest kompozycja. Zasada trójpodziału obowiązuje również w makrofotografii. Wyobraź sobie, że wizjer jest podzielony na dziewięć równych części. Wyrównaj elementy obrazu wzdłuż tych linii lub tam, gdzie się przecinają. Zasadę trójpodziału możesz łatwo stosować za pomocą opcji Siatka w aplikacji aparatu.

Zbliżenia są magiczne. Makrofotografia ożywia kształty, kolory i tekstury nadając im dodatkowy wymiar. Największym atutem tego rodzaju fotografii jest jej dostępność. Nie musisz organizować wyprawy do odległych miejsc, nie potrzebujesz także dostępu specjalnego studia fotograficznego. Możesz po prostu wyjść na zewnątrz lub fotografować w domu. Nawet najbanalniejszy obiekt masz możliwość zamienić w interesujący temat zdjęcia.

Najlepsze ujęcia możesz opublikować np. na Instagramie lub wydrukować w formie pięknych, papierowych odbitek. Decydując się na większe zamówienie, warto skorzystać ze specjalnych promocji na wywoływanie zdjęć, np. tu: https://www.fotocentrum.eu/promocje-wywolywanie-zdjec.html. Polecamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj