Wybór odpowiedniego zamka do drzwi zewnętrznych domu lub mieszkania, w którym mieszkamy to bardzo ważne zadanie i wbrew pozorom wcale nie jest proste. Osoba, która rygluje drzwi na 10 zasów, aby uniemożliwić niepożądanym gościom otwarcie drzwi, często nie zdaje sobie sprawy, że podobny albo lepszy poziom zabezpieczeń może uzyskać dzięki odpowiedniemu doborowi zamka do właściwości skrzydła drzwi.

Nad czym należy się więc zastanowić, zanim wybierzemy odpowiedni system otwierania drzwi?

W dzisiejszym artykule skupimy się w szczególności na ostatnim punkcie, czyli na doborze odpowiedniego zamka do drzwi zewnętrznych z podchwytem.

Czym jest pochwyt?

Zacznijmy od odpowiedzi na to pytanie. Podchwyt znany również jako antaba to minimalistyczny zamiennik klasycznej klamki. Pochwyt pozwala otworzyć drzwi bez potrzeby naciskania na klamkę, wystarczy za niego pociągnąć. Zastosowanie pochwytu wymaga jednak użycia odpowiedniego zamaka.

Więcej o pochwytach możecie przeczytać na blogu polskiego producenta drzwi zewnętrznych www.drzwimartom.pl.

Klamki czy pochwyty- co wybrać?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób drzwi otwieramy oraz gdzie te drzwi prowadzą.

Do jakich drzwi pasują klamki?

Drzwi zewnętrzne z klamką

Klamki sprawdzają się najlepiej w drzwiach zewnętrznych, w których zastosowano klasyczny system otwierania drzwi, z zamkiem na klucz. Klamkę również warto zastosować w drzwiach wewnętrznych prowadzących do pomieszczeń, wymagających prywatności. Samo naciśnięcie klamki przynajmniej powiadomi osobę znajdującą się w pomieszczeniu, że ktoś tam jest.

Nie opisaliśmy tutaj oczywiście wszystkich sytuacji, w których do drzwi pasują klamki. Zanim zdecydujemy się na jedną z opcji, warto zastanowić się nad swoimi indywidualnymi potrzebami.

Do jakich drzwi pasują pochwyty?

Drzwi zewnętrzne z pochwytem

Jeśli zastanawiamy się, czy do naszych drzwi pasują pochwyty, najpierw zastanówmy się, jakie są to drzwi. Pochwyt drzwiowy sprawdzi się najlepiej w przypadku drzwi zewnętrznych posiadających specjalne rodzaje zamków dostosowanych do otwierania bez klamki.

Czym różni się zamek do drzwi zewnętrznych z podchwytem od klasycznego zamku drzwiowego?

Wiemy już, że pochwyty różnią się od klamek sposobem, w jaki możemy otworzyć drzwi za ich pomocą. Co za tym idzie, różnią się również sposobem, w jaki zamykają drzwi w przypadku wykorzystania klasycznego zamka na klucz.

Po zamknięciu drzwi z klamką możemy je otworzyć za pomocą naciśnięcia zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. W przypadku pochwytów przy otwieraniu z zewnątrz wymagane jest przekręcenie klucza w zamku. Z tego powodu w przypadku tego rodzaju drzwi często stosuje się niestandardowe zamki takie jak elektrozaczepy, zamki baryłkowe lub nowoczesne rozwiązania takie jak przycisk z czytnikiem linii papilarnych.

Czy warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań takich jak czytnik linii papilarnych do otwierania drzwi wejściowych?

Coraz częstszym wyborem, jeśli chodzi o rodzaj zamków do drzwi wejściowych, są nowoczesne rozwiązania takie jak panel kodowy lub czytnik linii papilarnych. Takie rozwiązania bardzo dobrze pasują do drzwi z pochwytem, ponieważ wystarczy zeskanować swój palec i pociągnąć za antabę, aby otworzyć drzwi. Nie ma konieczności męczenia się z kluczem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj