Spływy kajakowe cieszą się coraz większą popularnością wśród naszego polskiego społeczeństwa – i to nie tylko latem, ale także w czasie innych, bardziej wymagających pór roku. Często decydujemy się na wypożyczenie sprzętu z wypożyczalni i bierzemy udział w spływie zorganizowanym dla większej grupy ochotników. Jeśli jednak marzysz o samotnej wyprawie kajakiem, zainwestuj w dobry kajak jednoosobowy.

Rodzaje kajaków jednoosobowych

Poniżej przygotowano krótkie zestawienie różnych rodzajów kajaków jednoosobowych z uwzględnieniem ich przeznaczenia. Jest to bardzo ważne, abyś z góry określił, do czego tak naprawdę potrzebna Ci własna łódź. Do wędkowania? Do wycieczek nakierowanych na poszukiwanie ekstremalnych wrażeń? A może do spokojnego pływania i podziwiania przyrody, odkrywania nieodkrytego?

Kajak jednoosobowy wędkarski

Jak sama nazwa wskazuje, idealnie przystosowany do wędkowania. Charakteryzuje się specyficznym ubarwieniem moro, które ułatwia maskowanie się w wodnych szuwarach, dzięki czemu możesz obserwować zwierzęta (ptaki, ryby) w ich naturalnym środowisku. Taki kajak jednoosobowy powinien być maksymalnie dostosowany do potrzeb zapalonego wędkarza. Szerokie, wygodne siedzenie umożliwia spędzenie długich godzin w wygodnej pozycji. Szeroki pokład zapewnia wystarczającą ilość miejsca na złowione okazy. Ponadto warto wspomnieć o uchwytach na wędki, dużej liczbie skrytek na haczyki i inne akcesoria do wędkowania, stabilności podczas łowienia na stojąco…Wszystkie te aspekty zostały wzięte pod uwagę przez markę Feel Free, która specjalizuje się w produkcji kajaków jednoosobowych i dwuosobowych specjalnie przeznaczonych do wędkowania. W ofercie tej marki znajdziesz również łodzie z napędem nożnym (z pedałami) oraz z możliwością montażu silnika.

Kajak jednoosobowy morski

Długi i smukły, dostosowany do pływania po wzburzonych akwenach. Jego zadaniem jest zapewnienie maksymalnej stabilności podczas napotkania wysokiej fali. Polska marka Aquarius posiada w swojej ofercie kilka interesujących modeli: Sea Lion, Sea Emotion PE, Sea Ghost. Warto zapoznać się z ich specyfikacją. Muszę zaznaczyć, że rozpiętość cenowa w tym przypadku jest dość spora.

Kajak jednoosobowy górski

O wiele krótszy i szerszy od omawianego wyżej kajaka jednoosobowego morskiego. Jaki powinien być? Zwrotny, stabilny, umożliwiający szybkie wejście i wyjście z kokpitu. W mojej subiektywnej opinii prym w produkcji tego typu kajaków wiedzie marka DAG. Zwróć uwagę na ich unikatowy, oryginalny design, który z pewnością zostanie doceniony przez każdego kajakarza.

Kajak jednoosobowy turystyczny

Chyba najbardziej wszechstronny rodzaj kajaka jednoosobowego. Idealny na początek samotnych wycieczek. Jaki powinien być? Trwały, stabilny, z miejscem na niewielki bagaż, komfortowy w użytkowaniu, z wygodnym siedzeniem. Zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany taki kajak jednoosobowy – musi być on w stanie wytrzymać wszelkie otarcia i uderzenia o kamieniste dno i brzegi rzek. Ze swojej strony polecam zapoznać się z ofertą wspomnianego już Aquariusa, w szczególności modele “Trek” oraz “Traper” zasługują na uwagę.

Gdzie kupić dobry kajak jednoosobowy?

Wszystkie wspomniane wyżej przykłady znajdziesz na stronie gokajak.com. Jest to sklep internetowy specjalizujący się w dystrybucji sprzętu służącego rozmaitym sportom wodnym, w szczególności tym mającym związek z kajakarstwem. Niejednokrotnie zaopatrywał także wypożyczalnie sprzętu wodnego w całej Polsce. Możesz być pewien, że decydując się na kajak jednoosobowy z tego sklepu, inwestujesz w sprzęt najwyższej klasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj