Noclegi w górach z widokiem na Góry Izerskie

Świeradów-Zdrój w pierwszej chwili całkiem słusznie kojarzy się z uzdrowiskiem i bogatymi złożami wód mineralnych. To właśnie tam od dziesiątek lat w celach leczniczych przybywają osoby borykające się m.in. z chorobami reumatycznymi oraz układu krążenia. Nie można jednak zapominać, że to także piękna górska miejscowość, w której znajdują się trasy piesze i rowerowe, aquapark oraz komfortowe apartamenty. Świeradów-Zdrój jest więc idealną propozycją na aktywny urlop!

Świeradów-Zdrój to miejscowość położona w Górach Izerskich, niedaleko m.in. Jeleniej Góry, Zgorzelca i Szklarskiej Poręby, a także niemieckiego Görlitz i czeskiego Liberca. Od dziesiątek lat miasteczko jest znanym w całym kraju uzdrowiskiem, w którym leczy się m.in. choroby reumatyczne, schorzenia układu krążenia oraz układu nerwowego. Jest to możliwe zarówno dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi tworzonemu przez okoliczne lasy, jak i bogatym złożom wód zdrojowych z dodatkiem radonu. Noclegi w Górach Izerskich w Świeradowie-Zdroju chętnie wybierają więc osoby, które chcą zatroszczyć się o swoje zdrowie.

Noclegi Świeradów-Zdrój – latem dla piechurów, zimą dla narciarzy

Status uzdrowiska to nie jedyny atut, jakim pochwalić się może Świeradów – noclegi w tej miejscowości bardzo chętnie wybierają również osoby preferujące aktywny wypoczynek, i to o każdej porze roku. Latem Świeradów-Zdrój jest doskonałym punktem wycieczek w Góry Izerskie – najbliżej miejscowości znajduje się Izerski Stóg o wysokości 1107 m n.p.m. – można tam zarówno wejść jednym ze szlaków, jak i wjechać kolejką gondolową. Nieopodal Izerskiego Stogu położony jest Smrek o wysokości 1124 m n.p.m. Kierując się z niego na wschód, można dojść do Hali Izerskiej i tamtejszej Chatki Górzystów, czyli znanego schroniska.

Z kolei zimą Świeradów-Zdrój zmienia się w popularny ośrodek narciarski. Wspomniana kolej gondolowa wwozi narciarzy na Izerski Stóg, skąd można zjechać długą na 2,5 km nartostradą. W razie niesprzyjających warunków jest ona sztucznie naśnieżana. Wokół miasteczka biegną natomiast liczne trasy dla narciarzy biegowych. Po wysiłku na turystów czekają oczywiście nowoczesne, komfortowe apartamenty w Górach Izerskich, np. Holiday Mountain Residence.

Świeradów-Zdrój – apartamenty dla miłośników dwóch kółek

Apartamenty w Świeradowie-Zdroju to również dobry pomysł na urlop dla miłośników jazdy na rowerze. Nie bez przyczyny miasteczko to – wraz z Górami Izerskimi – nazywane jest „rowerowym rajem”. Wzięło się to ze współpracy samorządowych władz Polski i Czech, w ramach której wybudowano ponad 200 km malowniczych tras rowerowych o rozmaitym stopniu trudności. Po polskiej stronie, w okolicach Świeradowa-Zdroju, przebiega 8 tras rowerowych. Oto kilka z nich.

  • Trasa Cietrzewia – o długości około 40 km i czasie przejazdu około 3 godzin, zaliczana do łatwiejszych, prowadzi od górnej stacji kolejki gondolowej m.in. przez Polanę Izerską, Jagnięcy Jar, Ceglaną Drogę z powrotem do górnej stacji kolejki.
  • Trasa Dookoła Kwisy – o długości 25 km i czasie przejazdu około 2 godzin, rozpoczyna się przy Domu Zdrojowym, biegnie drogami leśnymi i ulicami Świeradowa-Zdroju, a także drogami szutrowymi wśród lasów, ze względu na ciężkie podjazdy i strome zjazdy zaliczana jest do trudniejszych.
  • Trasa Bike Maraton – o długości 65 km i czasie przejazdu około 4 godzin, jest jedną z najtrudniejszych, z licznymi ciężkimi podjazdami, odbywają się na niej zawody kolarskie MTB, rozpoczyna się w okolicach Hali Spacerowej, prowadzi przez stację dolną kolei gondolowej, Stóg Izerski, Schronisko Orle, Polane Izerską do centrum Świeradowa.

Świeradów-Zdrój noclegi – tanie sposoby na rozrywkę dla dzieci

Z dziećmi także można bez obaw odwiedzić Świeradów-ZdrójNoclegi w tej miejscowości zapewnią dzieciakom mnóstwo atrakcji – i to takich, które nie zrujnują portfeli rodziców. Przykładem może być zupełnie bezpłatna świeradowska gra miejska. Jej zasady są proste – w Stacji Kultury przy ul. Dworcowej 1 należy odebrać „Pakiet Odkrywcy Izerskich Tajemnic” – czyli teczkę z książeczką, notesem oraz kredkami. W książeczce opisane są 22 miejsca, w których znajdują się piktogramy – będąc w danym miejscu, trzeba przyłożyć kartkę z notesu do piktogramu i zamalować ją kredką (wówczas piktogram odbije się na papierze). Kartki trzeba zbierać w teczce, a gdy uda się zgromadzić wszystkie, należy wrócić do Stacji Kultury po dyplom i nagrodę.

Całkowicie bezpłatny jest także spacer ścieżką edukacyjną „Przygoda w górach”, która rozpoczyna się nad górną częścią Parku Zdrojowego i ciągnie się przez ponad kilometr. Po drodze dzieci mijają 12 tablic, na których opisywane są kwestie m.in. pogody, troski o lasy, gatunków drzew, nocnych zwierząt i bogactw ziemi. Po spacerach można udać się do świeradowskiego aquaparku, gdzie znajduje się m.in. basen rekreacyjny, zjeżdżalnia, huśtawka wodna i wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Jak widzisz, warto odwiedzić Świeradów-Zdrój – noclegi, apartamenty ze wszystkimi udogodnieniami, trasy piesze i rowerowe, ścieżki edukacyjne dla dzieci oraz nowoczesny aquapark to tylko kilka z tamtejszych atrakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj