jak otworzyć wino

Wino jest jednym z najbardziej popularnych napojów alkoholowych. Często umila spotkania towarzyskie, rodzinne czy nawet biznesowe. Jednak, aby otworzyć wino potrzebujemy przedmiotu, jakim jest korkociąg. Czy to konieczne? Okazuje się, że wcale nie jest niezbędnym.

Oto proste sposoby otwierania wina bez użycia korkociągu.

1. Najbardziej popularny sposób – „na wepchnięcie”

Górna część szyjki butelki zazwyczaj oklejona jest folią zabezpieczającą. Po jej zerwaniu, zostaje nam już szyjka z korkiem. Wystarczy postawić wino na podłodze, zdecydowanie chwycić butelkę lewą ręką – zaś z prawej użyć przedmiotu np klucza, którym należy napierać na korek. Im więcej włożymy siły, tym szybciej korek przejdzie przez szyjkę do wewnątrz i udrożni ją.

2. Otwieramy wino na „korkociąg” – bez korkociągu

Tutaj potrzebujemy w miarę cienkiego, lecz mocnego i ostrego nożyka. Wbijamy go w korek do mniej więcej jego połowy, i próbujemy delikatnie wyciągnąć, poruszając nożykiem raz w w lewą, raz w prawą stronę. Spowoduje to wydostanie się korka przynajmniej do połowy szyjki, a wtedy możemy już zdecydowanie chwycić końcówkę palcami i – z użyciem niewielkiej siły – wyciągnąć go.

3. „Czy wiesz, że potrafię otworzyć wino butem?”

Brzmi, jak fragment rozmowy dwóch dowcipnych studentów, jednak sposób „na buta” naprawdę działa!

Do tej techniki potrzebujemy – buta (w przypadku niepowodzenia ryzykujemy niestety uszkodzenie obuwia, ale czego nie robi się dla wina?). Wkładamy butelkę do buta i (z wyczuciem) uderzamy spodem butelki (tam, gdzie znajduje się zakryte butem). Takie umiejętne „postukiwanie” skutkuje prędkie usunięcie korka, który wysuwa się sam.

4. Kiedy mamy do dyspozycji ogień

Najlepiej tutaj sprawdzi się kuchenka gazowa, bądź turystyczna (w postaci butli z gazem). Tutaj ostrożnie, aby uniknąć oparzenia, bądź pęknięcia butelki. Należy pionowo nad płomieniem delikatnie przykładać butelkę. Wzrastająca temperatura wina uwolni korek. Trzeba dodatkowej ostrożności przy już nagrzanym szkle, oraz ryzyku, że korek może wręcz wystrzelić.

5. Wstrząs

Jeśli już mowa o wystrzeliwaniu korka, to bardzo prostym sposobem na otwarcie wina (ale uwaga: tylko przy musującym jest taka możliwość!) jest potrząsanie nim, przy wcześniejszym lekkim obluzowaniu korka (patrz punkt 2.) Tutaj też trzeba zachować ostrożność, aby korek nie uderzył nikogo z osób towarzyszących.

Przedstawione wyżej sposoby, to najbardziej popularne zaklinacze butelek wina, bez użycia korkociągu. 

Pamiętajmy jednak, że każda z metod wymaga naszej ostrożności, gdyż mamy do czynienia ze szkłem, wysokimi temperaturami, czy ostrymi narzędziami.

Zobacz również inne sposoby na otwarcie wina bez korkociągu: https://www.magazynprzestrzen.pl/dom/jak-otworzyc-wino-bez-korkociagu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj