Odpowiednia temperatura ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania wszystkich istot żywych. Nie inaczej jest także w przypadku człowieka. Z tego względu tak dużo mówi się o właściwej temperaturze pokojowej w domu. Czym jednak ona jest i jak o nią zadbać, aby rzeczywiście Ci służyła i pozytywnie wpływała na Twój rytm dobowy?

Temperatura pokojowa w poszczególnych pomieszczeniach

Przyjmuje się, że temperatura pokojowa mieści się w zakresie od 15 do 25 stopni Celsjusza. Jest to jednak ogromna rozpiętość, a funkcjonowanie w tych skrajnych ramach będzie się diametralnie różnić. Z tego względu wyróżnia się także zalecenia dotyczące konkretnych pomieszczeń. Najniższą temperaturę powinno się utrzymywać w sypialni. Mowa tutaj o zakresie 15-18 stopni Celsjusza. Jeśli obawiasz się, że będzie Ci za zimno, spróbuj założyć dodatkową koszulkę lub legginsy. Ponadto nie zapomnij o przewietrzeniu pomieszczenia przed snem. Dzięki temu będzie on znacznie bardziej jakościowy. Podobne zalecenia co do temperatury ma także kuchnia. W tym miejscu zazwyczaj panuje krzątanina, a domownicy dużo się ruszają, dlatego nie ma sensu zbyt mocno nagrzewać jej wnętrza.

Nieco wyższa temperatura, bo w zakresie 20-22 stopni Celsjusza powinna się znajdować w pomieszczeniach codziennego użytku. Mowa tutaj o salonie oraz jadalni. W tych miejscach zazwyczaj się odpoczywa i siedzi nieruchomo, dlatego ciało naturalnie nie wytwarza ciepła. Warto więc zadbać o to, aby znajdowało się ono w pomieszczeniu.

Gdzie natomiast ustawić temperaturę na 22-25 stopni Celsjusza? W łazience! Dzięki temu każda kąpiel będzie dla Ciebie przyjemnością i nie będziesz myślał/a o pobycie w tym pomieszczeniu jako czymś nieprzyjemnym. Ponadto wyższa temperatura częściowo zapobiegnie rozwojowi wilgoci.

Warto jednak pamiętać, że powyższe dane to tylko zalecenia. Jeśli czujesz, że lepiej służy Ci nieznacznie wyższa lub niższa temperatura, zaufaj swojej intuicji i przetestuj bardziej zróżnicowany zakres.

Dlaczego warto zadbać o odpowiednią temperaturę pokojową?

Odpowiednia temperatura pokojowa jest ważna, ponieważ dzięki niej:

  • zwiększa się samopoczucie i efektywność domowników;
  • łatwiej jest utrzymać ciało w dobrej kondycji fizycznej;
  • nawet jeśli w otoczeniu pojawią się bakterie i wirusy, to będą one miały mniejszą szansę na spowodowanie choroby;
  • można oszczędzić na ogrzewaniu, ponieważ temperaturę podnosisz tylko tam, gdzie jest to konieczne.

Jak dbać o odpowiednią temperaturę pokojową?

Dbanie o odpowiednią temperaturę pokojową zależy w głównej mierze od pory roku. Jeśli jest lato i na zewnątrz panują upały, warto rozważyć instalację klimatyzacji lub chociażby zaopatrzyć się w wiatrak. Dobrym pomysłem jest także zasłonięcie rolet w południe, tak aby promienie słoneczne nie wpadały do domu lub mieszkania. Co robić natomiast podczas zimy? Tutaj z pomocą przychodzi ogrzewanie centralne. Aby energia wytworzona przez system grzewczy nie uciekała na zewnątrz, warto zadbać o szczelne okna oraz odpowiednio docieploną elewację budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj