Ogród to zdecydowanie wizytówka naszego domu. Jak zaprojektować ogród, aby był funkcjonalny i wygodny, a do tego zachwycał feerią barw i zapachów? Każdy z nas ma inne potrzeby i oczekiwania względem kawałka swojego „raju na ziemi”. Przede wszystkim czy naszym celem jest uprawa warzyw i owoców, a może wolimy bujny ogród wręcz kipiący gęstwiną zielonych drzew i krzewów oraz niezliczonych kolorów kwiatów, czy może szukamy wygodnych rozwiązań, minimalizmu i prostoty?

Ogród przed wejściem do domu

Przede wszystkim należy określić jaki styl powinien mieć nasz ogród, aby tworzył spójną całość z aranżacją naszego domu. Jest to tak jakby jego wizytówka. Materiały, których użyjemy w naszym ogrodzie, czy to będzie kostka brukowa, żwir, drewno lub kamień powinny ze sobą ściśle współgrać. Istotny jest dobór mebli ogrodowych. Sklepy oferują nam naprawdę wygodne zestawy, jednakże warto wspomnieć o bijących rekordy popularności meblach z palet, które posiadają swój niesamowity urok, a jednocześnie są opcją dosyć budżetową. Ważne jest również dobór oświetlenia: świetnie sprawdza się kinkiety zewnętrze oraz lampy ogrodowe LED. Rozplanowanie zielonej strefy, czyli kwiatów, krzewów, drzewek powinno być dobrze przemyślane.

Ogród przed wejściem do domu

Jakie rośliny przed wejściem do domu?

Zaczynając od drzew, należy wybrać taki gatunek, który nie będzie miał dużych rozmiarów i nie przytłoczy naszej przestrzeni. Doskonałym wyborem będą: ozdobne jabłonie, oszałamiające w kwitnieniu magnolie, klony lub graby. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju pnącza, winorośle lub znane każdemu tuje, będące również osłoną przed spojrzeniami gości zza płotu. Z iglaków warto wybrać jałowce i kosodrzewinę. Są łatwe w utrzymaniu. Pięknie będą prezentować się barwinek pospolity, suchodrzew chiński. Z kwiatów warto postawić na wiszące surfinie, pelargonie i na łatwe w uprawie bratki, piwonie, nasturcje, aksamitki, hortensje. Warto zasiać również maciejkę, która umili nam wieczory swoim niespotykanym zapachem.

Jak urządzić działkę przed domem?

Jak urządzić ogród przed domem?

Bardzo istotnym punktem jest strefa odpoczynku. Oprócz wyżej wspomnianych mebli ogrodowych warto zdecydować się na altanę. Jest świetnym rozwiązaniem w razie niepogody, zwłaszcza wtedy, gdy spędzamy czas z przyjaciółmi przy grillu i nikt nie ma zamiaru przenosić spotkania do domu. Zostając przy temacie grillowania tutaj również mamy w czym wybierać: począwszy od zwykłych małych grilli, poprzez gazowe do murowanych. Ciekawym dodatkiem może być również własna wędzarnia. Z dodatków można wspomnieć o ogrodowych huśtawkach. Jeśli tylko mamy wystarczająco miejsca warto jest też stworzyć oczko wodne z delikatną fontanną, wszakże czy szum wody nie jest jednym z najbardziej relaksujących czynników?

Jakie rośliny przed wejściem do domu?

Jak urządzić działkę przed domem?

Nie każdy z nas jest jednak fanem i pasjonatem ogrodów bogatych w bujną roślinność. Wiele osób stawia na minimalizm i gładko przystrzyżony równy trawnik. Założenie trawnika nie jest jednak tak prostą sprawą, jaką się wydaje. I nie ma znaczenia czy stosujemy tradycyjny siew, czy decydujemy się na trawę z rolki. Ważne jest zarówno przygotowanie ziemi, jak i późniejsze nawożenie i nawadnianie naszej trawy. W taki minimalistyczny i nowoczesny ogród doskonale wpasowuje się strefa rozrywki. Tutaj warto wspomnieć o basenach ogrodowych, placach zabaw, trampolinach, tarasach. To świetna opcja dla rodzin z dziećmi. Przy takim wystroju również należy pamiętać o ciekawym oświetleniu. Świetnie sprawdzą się tutaj lampy stojące np. designerska i nowoczesna lampa Mailbu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj