Astaksantyna należy do grupy substancji zwanych antyoksydantami lub przeciwutleniaczami i jest najsilniejszą ze wszystkich substancji z tej kategorii. Ma niebagatelne znaczenie dla organizmu ludzkiego, potrafi bowiem skutecznie chronić ciało człowieka przed groźnymi chorobami, między innymi przed nowotworami złośliwymi. Wzmacnia układ immunologiczny, a także przynosi wiele korzyści osobom, które zmagają się z problemami dermatologicznymi. Przyjrzyjmy się astaksantynie nieco bliżej.

W jaki sposób działa Astaksantyna?

Badania naukowe prowadzone nad mechanizmami działania astaksantyny doprowadziły do odkrycia szeregu właściwości, które wykazuje, a które z punktu widzenia medycyny (i nie tylko!) okazują się bardzo interesujące. Astaksantyna potrafi działać jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, z którego korzystają rośliny morskie. Substancja ta zdolna jest bowiem do pochłaniania promieniowania słonecznego i z tego powodu może być wykorzystywana jako środek do miejscowej ochrony przed nadmierną ekspozycją na słońce.

Działa ona również przeciwutleniająco, ponieważ niszczy wolne rodniki i zapobiega ich destrukcyjnemu wpływowi na tkanki ludzkiego ciała. W dodatku potrafi skutecznie chronić przed nowotworami i jest polecana w ich profilaktyce przez środowisko medyczne. Badania na zwierzętach, a konkretnie na łososiach, wskazują, że astaksantyna wzmacnia odporność organizmu (łosoś, dzięki tej substancji, jest w stanie płynąć pod prąd i nie męczyć się nadmiernie).

Astaksantyna: skąd pochodzi?

Astaksantynę możemy znaleźć w algach, fitoplanktonie oraz drożdżach. Jest ona bowiem naturalnym ich pigmentem. Dostarczać ją można wraz z dietą, jedząc ryby takie jak pstrąg czy łosoś, krewetki, kryle oraz raki. Astaksantyna odpowiada za barwę skorupy tych zwierząt (barwa czerwona lub różowa). Substancja ta potrafi również zapobiegać niszczeniu kwasów Omega-3 oraz Omega-6 podczas obróbki termicznej produktów rybnych i owoców morza.

Zastosowania anaksantyny

Astaksantyna wykazuje szereg właściwości:

  • Absorbuje promieniowanie ultrafioletowe i może być wykorzystywana do produkcji kremów do opalania.
  • Działa antyoksydacyjnie i niszczy wolne rodniki, chroniąc mitochondria.
  • Wykazuje działanie przeciwzapalne, a także chroni białka przed glikacją (proces odpowiadający za utratę jędrności tkanek, na przykład skóry).
  • Jej działanie pielęgnacyjne pozwala na wykorzystywanie tej substancji w produkcji kosmetyków, które w skuteczny sposób odżywiają skórę całego ciała, a w szczególności cerę, chroniąc ją przed utratą jędrności oraz elastyczności.
  • Układ immunologiczny wystawiony na działanie astaksantyny ulega wzmocnieniu.
  • Stosowanie astaksantyny prowadzi do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy.
  • Astaksantyna łagodzi negatywne skutki wywoływane przez cukrzycę.
  • Ochrania również mięsień sercowy i cały układ krwionośny.
  • Wpływ astaksantyny na mózg polega na spowalnianiu procesów starzenia się tego organu.
  • Stosowanie astaksantyny korzystnie wpływa na kondycję organu wzroku.

Powyższa lista jest niesamowicie długa, co tylko potwierdza szerokie spektrum działania astaksantyny, wobec którego nie można przejść obojętnie. Niemal wszystkie organy zyskują na stosowaniu tej substancji, ogólna kondycja psychofizyczna ulega znacznej poprawie, a procesy starzenia zostają wyhamowane. Oznacza to, że substancja zwana astaksantyną może realnie wpłynąć na przedłużenie oczekiwanej długości życia osoby, która regularnie ją stosuje.

Czy warto zatem z niej korzystać? Odpowiedź wydaje się oczywista!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj