Kiedy ktoś jest uzależniony od narkotyków lub alkoholu, nie ma to wpływu tylko na jedno życie. Wpływa również na życie ludzi, którzy kochają osobę uzależnioną i chcą zobaczyć, jak prowadzi ona szczęśliwe, zdrowe życie. Badanie z 2017 roku wykazało, że prawie połowa mieszkańców tego kraju ma bliskiego przyjaciela lub członka rodziny, który albo zmaga się z uzależnieniem od narkotyków, albo w przeszłości zmagał się z nim. Problem uzależnienia jest niezwykle trudny do rozwiązania, ale mówienie o nim jest jedną z niewielu dróg działania. Trzymanie uzależnienia w ukryciu sprawia, że znacznie trudniej jest liczyć się z nałogiem w sensowny sposób.

Uzależnienie i dzieci

Jest wiele rzeczy, których dzieci nie rozumieją. Niemowlęta nie mają żadnego realnego poczucia głębi w odbiorze, podczas gdy dzieci w szkole podstawowej zazwyczaj nie wiedzą zbyt wiele o ptakach i pszczołach. Próba zrozumienia uzależnienia rodzica przez dziecko to jednak zupełnie inna sprawa.

Dziecko walczące z nałogiem rodziców ma większe szanse na kłopoty w szkole.

Są one bardziej narażone na problemy emocjonalne i behawioralne, a niestety, są one również bardziej narażone na narkotyki i uzależnienie się od nich.
Eksperci twierdzą, że podczas dyskusji z dzieckiem na temat uzależnienia należy mówić prawdę w sposób odpowiedni do wieku. Jeśli jeden z rodziców wybiera się na ambulatoryjną rehabilitację narkotykową, nie kłam i powiedz: „Tato idzie na wakacje”. Dzieci są bardzo dobre w odbiorze tego rodzaju rozmów. Daj im znać, że uzależnienie rodzica nie ma nic wspólnego z tym, co dziecko zrobiło, ponieważ niektóre dzieci mogą błędnie zakładać, że to ich wina, że mama lub tata potrzebuje pomocy. Porozmawiaj z nimi o tym, w jaki sposób uzależnienie może być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nigdy też nie boli podkreślenia znaczenia wyczekiwania aż do dorosłości do momentu wypicia alkoholu, ponieważ istnieją dowody na to, że ludzie, którzy zaczynają pić w młodszym wieku, są bardziej skłonni zostać alkoholikami. I, oczywiście, powiedz im, aby całkowicie trzymali się z dala od nielegalnych narkotyków. Dzieci często słuchają więcej niż rodzice zdają sobie sprawę, upewnij się, że słyszą właściwe rzeczy. Rozpoczęcie rozmowy, gdy są młode i okresowo powracają do tematu, jest zawsze lepsze niż próba przeprowadzenia jednej wielkiej rozmowy w nocy przed wyjazdem nastolatka na studia.

Uzależnienie i rozwód


Kiedy myślimy o przyczynach rozwodu, większość z nas prawdopodobnie myśli o takich rzeczach jak niewierność czy kwestie finansowe. Są to wspólne powody rozwodu, ale uzależnienie może również uniemożliwić małżeństwu kontynuację w zdrowy, funkcjonalny sposób. Jest to szczególnie frustrujące, jeśli jesteś trzeźwym małżonkiem, który nie chce nic więcej niż tylko zobaczyć, że twój partner dostaje pomoc, której tak desperacko potrzebuje. Niestety, nie można fizycznie zmusić kogoś do rehabilitacji. Nawet jeśli to możliwe, nie można zmusić ich do przyswajania lekcji, które terapeuta stara się im przekazać. Możesz jednak mieć jasność co do konsekwencji nieotrzymania pomocy. To jest całkowicie sprawiedliwe, aby powiedzieć: „Nie sądzę, że mogę zostać z tobą w związku małżeńskim, jeśli tak dalej będzie”.
Kiedy już jednak to powiesz, musisz o to naprawdę mieć na myśli. Podejmij kroki w kierunku separacji prawnej. Zrób analizy prawników, którzy praktykują prawo rodzinne, zwłaszcza jeśli masz dzieci. Jeśli cofniesz słowo, to osoba z nałogiem będzie myślał, że to nie jest tak naprawdę tak duża sprawa. Nauczą się nie wierzyć, kiedy mówisz, że wychodzisz. Ultimatum to środek ekstremalny, który należy stosować tylko wtedy, gdy naprawdę zamierzasz iść za jego przykładem. Uzależnieni często muszą uderzyć w skałę, zanim przyznają, że mają problem. Nie chcesz przypadkowo aktywować kogoś, tylko dlatego, że go kochasz. W rzeczywistości, musisz również kochać siebie na tyle, aby rozpoznać, kiedy nadszedł czas, aby wyjść z sytuacji, która staje się nie do udźwignięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj