Dzisiejsza rzeczywistość zmusza nas do szybkiego tempa życia, co często wiąże się z jedzeniem w restauracjach, odgrzewaniem potraw, korzystaniem z mrożonek. Przestaliśmy celebrować posiłki tak, jak to było kiedyś. Czy nie warto tego zmienić?

Jesteśmy razem

Wspólne gotowanie ze znajomymi już od wielu lat jest bardzo modne i uważane za jedną z przyjemniejszych form spędzania wspólnego czasu. Gotowanie z dziećmi na pewno jest trudniejsze i bardziej wymagające, ale jest świetnym pomysłem na zacieśnienie rodzinnych więzi.

Gotowanie z dzieckiem to wyzwanie, ale również fajna zabawa. Małe dzieci nie muszą uczestniczyć w całym procesie przygotowywania potrawy. Mieszanie, wsypywanie, wbijanie jajka, czy dolewanie mleka nie jest czynnością, z którą nie mógłby poradzić sobie przedszkolak. Oczywiście tempo wykonania pracy będzie dużo wolniejsze, a bałagan zrobiony przez naszego maluszka na pewno będzie imponujący, ale radość dziecka z czasu, który spędzimy wspólnie jest niesamowita.

Zdrowo, nie znaczy nudnie

Wszystkie mamy chcą, by ich dzieci odżywiały się zdrowo. To oczywiste. Pokażmy więc naszym maluchom, jak to zrobić. Nauczmy zasad zdrowego odżywiania. Prawda jest taka, że dzieci rzadko kiedy nas słuchają. Zawsze jednak na nas patrzą i naśladują to, co robimy.

Wprowadzając do domu rodzinne gotowanie uczymy dzieci, co powinny jeść, ale również, jak powinny jeść. Jedzenie to uczta dla zmysłów. Węch, wzrok, dotyk, smak to wszystko uruchamiamy wspólnie przygotowując potrawę. Dziecko nie doświadczy tego jedząc ”na mieście”.

Ja umiem!

Dzieci bardzo chcą pomagać. Zadania, które otrzymują w kuchni są nietypowe, dlatego bardzo chętnie dzieci je wykonują. Nie są to również łatwe czynności do wykonania dla maluszka, dlatego wymagają maksimum koncentracji od dziecka.

Maluchy, które poradzą sobie z takim zadaniem, a z właściwie przydzielonym zadaniem poradzi sobie każde dziecko, są bardzo z siebie dumne. Dzieci czując, że coś im się udaje, są sprawcami czegoś niezwykłego. W takich sytuacjach poczucie własnej wartości małego człowieka rośnie, a my rodzice, dajemy im trampolinę do nabrania wiary we własne siły. Dziecko, które od małego będzie mierzyło się z trudnymi zadaniami, będzie chwalone za podjęcie działania oraz za włożoną w nie pracę, będzie dorosłym człowiekiem, który nie przestraszy się wyzwania.

Kocham Cię!

Dzień Babci, urodziny taty, imieniny siostry to okazja, by sprawić niecodzienny prezent. Muffinki, marcepanowe kwiatuszki, czy żelki serduszka z soku to prezent, którego nie można kupić. To dziecięce wyznanie miłości.

Dzieci mają świadomość, że przygotowywanie jedzenia to wyraz troski o bliskie osoby. Zrobienie z potraw prezentu jest sposobem na okazywanie uczucia, serdeczności i wielkiej miłości dzieci.

Ćwiczymy rączki i matematykę

Nasypanie 2 szklanek mąki, podanie 1 jajka, wrzucenie do ciasta 16 plasterków jabłka, to bardzo trudne zadania matematyczne dla dziecka. Nasypywanie, dzielenie, rozbijanie jajek to zadania, które ćwiczą rączki naszych maluchów.

Dzięki wykonywaniu dużej ilości różnorodnych, bardzo precyzyjnych zadań dzieci rozwijają małą motorykę, która w późniejszym czasie przełoży się na umiejętność pisania.

Ja tego nie lubię!

Małe dzieci często mają problemy z poznawaniem nowych potraw. Nie jedna mama kipiała ze złości, gdy pociecha, nie próbując potrawy, wiedziała, że to jest niedobre. Tego jeść nie będzie. Wspólne gotowanie z dzieckiem może pomóc wyeliminować ten problem. Dziecko dużo chętniej zje potrawę, którą pomogło przygotować.

Gotowanie z dzieckiem pomaga mu poznać świat. Hummus, pizza, tarta, czy risotto – to wszystko potrawy, które są popularne w innych kulturach. Dzieci widząc różnorodność mogą zrozumieć, że na świecie są ludzi, którzy inaczej żyją, ubierają się, słuchają innej muzyki, mają inne zabawy.

1 KOMENTARZ

  1. Ja gotuję ze swoimi pociechami od kiedy skończyły 2 latka. Bliźniaczki wręcz to kochają. Ponadto mają w swoim pokoiku zabawkową kuchnie i robią z nią niesamowite rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj