jaki telewizor

Telewizory nadal są urządzeniami, będącymi domowym centrum zabawy. Teraz zapewniają dostęp nie jedynie do tv, lecz pozwalają także oglądać seriale oraz filmy z serwisów streamingowych (np. Netflix, HBO GO lub Player). Zapewniają również granie na konsoli w wygodnych warunkach. Obecnie na rynku przeważają telewizory z ekranami LCD lub OLED, dające obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD oraz Full HD i zaopatrzone w systemy Smart TV.

Jakiej wielkości?

W wypadku wyboru telewizora reguła „im większy, tym lepszy” nie funkcjonuje. Niewątpliwie ogromny odbiornik pozwoli czuć w domowym zaciszu prawie kinowy klimat, lecz wstawienie urządzenia o przekątnej 46–52 cali do małego pokoju o przestrzeni 10–12 m2 będzie nietrafionym wyjściem. Żeby odpowiednio wybrać rozmiar telewizora, należy uwzględnić odległość, z jakiej będziesz obserwować ekran. Przyjęło się, iż najlepiej, aby telewizory o przekątnej 32 cale stały w niedużej odległości 1,25 m od siedzenia. Urządzenia o wymiarze 55 cali powinny być oddalone od widza o przynajmniej 2 metry.

Zakrzywiony ekran – czy warto?

Jaki czas temu dużą popularnością cieszyły się telewizory rodzaju Curved, więc charakteryzujące się krzywym ekranem. Dzięki takiej technologii, prawdopodobne staje się wzmocnienie przestrzeni, na której wyświetlany jest ekran – taki typ ekranu polepsza też widoczność i likwiduje kłopot nieproporcjonalnego rozświetlenia. Zabieg tenże prowadzi również do wizualnego powiększenia ekranu. Wydaje nam zatem szerszy aniżeli jest w rzeczywistości.

Jaka rozdzielczość: UHD lub Full HD?

Ultra HD to format 3840 × 2160 px, jaki popularnie niejednokrotnie jest nazywany jako 4K. Wyświetlany obraz składa się z poziomych i pionowych linii pikseli. W UHD w poziomie na jedną linię wypada 3840 px, natomiast w pionie – 2160. W każdej płaszczyźnie jest to 2x więcej aniżeli w Full HD. Tenże model rozwija się oraz jeszcze częściej spotkasz go w filmach i grach. Większość kamer może rejestrować materiał w owej rozdzielczości, dzięki czemu wideo na YouTube też jeszcze częściej jest dostępne w UHD.

Jak dobrać telewizor: rozdzielczość FullHD, 4K, UHD, natomiast może 8K?

Piksele to małe punkty, jakie odpowiadają za wyświetlanie odcienia na małej wielkości fragmentach ekranu, aby razem zbudować dany obraz. Większa rozdzielczość to wyższe zagęszczenie tychże punktów. Tymże samym obraz jest bardziej dokładny, głębszy, najprościej mówiąc lepszy, chociaż nie jedynie to wpływa na to czy obraz jest doskonały. Telewizory FullHD mają rozdzielczość 1920×1080 pikseli, ekrany 4K, nazywane także ekranami UHD, charakteryzuje rozdzielczość 3840×2160 pikseli, natomiast zatem cztery razy więcej aniżeli w wypadku FullHD.

Więcej na temat wyboru telewizora do domu: https://www.magazynwnetrza.pl/technologia/czym-kierowac-sie-przy-wyborze-telewizora

1 KOMENTARZ

  1. Ja nie wiem na jaki się zdecydować. Jest tyle sprzecznych opinii. Już 2 telewizory mi się zepsuły zaraz po upływie gwarancji. Był sony, później samsung. Jeśli te marki robią szajs, to co wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj