Zapalenie zatok u dziecka jest dość powszechnym schorzeniem, które zwykle jest spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną. Objawy zapalenia zatok u dziecka obejmują ból głowy i zatok, katar, gorączkę, kaszel oraz ogólne osłabienie. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma zapalenie zatok, należy skonsultować się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku łagodnych objawów stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także płukanie nosa solą fizjologiczną. Dobrze sprawdza się Sinupret – lek bez recepty, który możesz podawać dziecku powyżej 6 roku życia.

Inhalacje – ulżyj dziecku w oddychaniu

Inhalacje dobrze nawilżają i odkażają drogi oddechowe, ale przede wszystkim udrożniają zatkane zatoki, przynosząc natychmiastową ulgę w oddychaniu. Do inhalacji używa się zarówno nabulizatora, jak i domowego zestawu – garnka i ręcznika. W przypadku gotowego urządzenia użyj sól fizjologiczną o stężeniu 0,9%, która dobrze oczyszcza i nawilża albo bardziej słoną sól hipertoniczną o stężeniu 1,5% lub 3%, która upłynnia wydzielinę, pomagając w jej usuwaniu. Do domowej parówki na chore zatoki u dziecka wykorzystuje się z kolei sól kuchenną, używając około 2 łyżek roztworu na 0,5 litra gorącej, ale nie wrzącej wody. Do płynu dodaje się również olejki eteryczne – eukaliptusowy lub sosnowy oraz zioła – rumianek, tymianek i szałwię. Inhalacji z wykorzystaniem olejków eterycznych i mieszanek ziołowych nie należy jednak wykonywać u dzieci poniżej 6. roku życia oraz u alergików.

Okłady – zredukuj ból zatok u dziecka

Ciepłe kompresy nakładaj na bolesne miejsca twarzy. W tym celu przygotuj płócienną tkaninę i owiń rozgrzaną sól jodowo-bromową, którą zakupisz w aptece. Można też użyć kuchennej soli gruboziarnistej – jej garść podgrzej na patelni, a potem zawiń w ścierkę lub ręcznik i przyłóż do czoła i nasady nosa na około 30 minut. Zamiast soli używa się także grochu czy gorczycy. Okłady nie mogą być zbyt gorące – warto zrobić próbę. Jeżeli kompres nie parzy malucha, wtedy można przyłożyć go na czoło. Kompresy należy stosować w zamkniętym i ciepłym pomieszczeniu, którego dziecko nie powinno się opuszczać przez kolejne 5 godzin. Nie powinno również wychodzić na chłodne powietrze po zrobieniu ciepłych okładów, gdyż może to pogłębić dotychczasowe dolegliwości.

Nawilżanie śluzówki nosowej – oczyść nos dziecka wodą

Kluczowe w stanach zapalnych zatok jest nawadnianie organizmu i picie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Odpowiednie nawilżenie pomoże dziecku rozrzedzić zalegającą wydzielinę. Zaleca się też nawilżanie powietrza w pomieszczeniach suchych i przegrzanych, szczególnie zimą. Poziom nawilżenia nosa malucha zwiększa woda morska w stężeniu fizjologicznym 0,9%, którą można aplikować bezpośrednio kilka razy dziennie. Podrażnioną i opuchniętą śluzówkę można też obkurczać odpowiednimi kroplami do nosa, jednak nie stosuje się ich dłużej niż tydzień, bo organizm przyzwyczaja się do działania preparatu i znów może pojawić się obrzęk. Nawilżeniu śluzówki nosowej sprzyjają również spacery w lesie i na łąkach, szczególnie w dni mgliste i deszczowe.

Jeśli objawy się nasilają lub trwają dłużej niż kilka dni, lekarz może zalecić antybiotyki, które pomogą w zwalczaniu infekcji bakteryjnej. Poza lekami należy dbać o prawidłową higienę nosa i zatok, regularnie przepłukując je solą fizjologiczną, stosując inhalacje, a także nawilżacze i oczyszczacze powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa maluch.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj